Ana Sayfa / Egzersiz / Yüzerken yorulmamak için ne yapmalıyım?

Yüzerken yorulmamak için ne yapmalıyım?

Yüzerken yorulmamak için ne yapmalıyım sorusuna cevabınız suyun üstüne uzanıp yatmak olmasın. Süper yüzücülerin sırrını siz de öğrenin.

Havuzun kenarında küçük oyunlar oynarken yanınızdan balık gibi süzülen yüzücüleri kıskanıyor musunuz? Çok iyi yüzmesem de olur, suyun üstünde dursam yeter demeyin. Birazdan süper yüzücü olmanın sırını siz de öğreneceksiniz. 

yorulmadan yüzmekYüzmek formunuzu ve sağlığınızı eklemlerinize zarar vermeden korur ve geliştirir.

Suyun kaldırma kuvveti fili bile yüzeyde tutmaya yeter. Ekstra efora gerek yok. Önemli olan sporun hakkını vermek. Adım adım gerekenlere bakalım.

Yüzmek başlarda gözünüzü korkutabilir. Sürekli egzersizle sorun kendiliğinden çözülür. Hem güveniniz hem de yüzme yeteneğiniz giderek artar.

Önemli nokta: Yüzme alıştırmalarına başlamadan önce, yüzebileceğiniz boş kulvar bulamazsanız, sizin hızınızda yüzen birini gözünüze kestirin ve onun kulvarına ortak olun. Moraliniz yok yere bozulmasın.

Alıştırma yöntemleri neler?

Kısa Mesafe

Kısa mesafe yüzüp ara vermek, sonra aynı döngüde devam etmek yeni başlayanlar için en iyi yöntem. Uzmanlar 50 metre yüzdükten sonra 15 – 30 saniye ara vermeyi, bunu 15 dakika boyunca yinelemeyi öneriyor.

Bu egzersizi sorun çıkmadan tamamlarsanız mesafeyi 75 – 100 metreye çıkarabilirsiniz. Başlangıçta 50 metre sizi zorlarsa 25 metre yüzebilirsiniz.

Bu çalışma yüzme sürenizi arttırır. Sizi daha zorlu egzersizlere hazırlar.

Alıştırma

Düzenli yüzmeye niyetiniz varsa önce tekniği kapmalısınız. Yüzme dersi almalısınız. Temel ilkeleri öğrenirseniz sonraki aşamalarda zorlanmazsınız. 

Su yutmamayı ve gücünüzü idareli kullanmayı başardıktan sonra sıra düzenli egzersize geliyor. Bütün bunlar size düzgün bir yüzme alışkanlığı kazandırmayı hedefliyor.

Bir de 25 metrede kaç kulaç attığınızı saymanız önemli. İdeal kulaç sayısı 20.

Düzenli yüzme alışkanlığı için başka bir alıştırma: İttirerek yüzmek. Havuzun duvarından güç alıp kendinizi suyun içinde ittirin. Bu sırada kafanız aşağıda, kollarınız yanda olsun. Kendinizi iterken kalçalarınız dışarda kalana dek göğsünüzü suyun içine sokun. Suyun vücut ağırlığınızdan fazla olan desteğini hissedeceksiniz. Bu alıştırma sizi rahatlatacak. Suyun içindeyken vücudunuzu hissetmeyi öğreneceksiniz.

Dayanıklılık

İki kulaç atınca elden ayaktan düşüyorsanız çaresi: Farklı mesafeler. Amerikan Yüzme Milli Takımı koçu 20 saniyelik aralarla önce 300 metre, sonra 200 metre, son olarak da 100 metre yüzmeyi öneriyor. Bu egzersizi yüzmeye ayırdığınız zamana ve performansınıza uyarlayabilirsiniz.

Örnek verelim. 300 metre ölsem yüzemem diyorsanız 100 metreyle başlayıp 20 saniyelik dinlenmelerle mesafeyi azaltarak çalışabilirsiniz. 300 metre de neymiş, kondisyonum tamam ciğerlerim sağlam deyip ilk mesafeyi daha da arttırabilirsiniz. Bu size kalmış. 

Yüzmeye 100, 200, 300 hatta 400 metre ile başlamanız fark etmez. Önemli olan 20 – 30 saniyelik dinlenmelerle ve düzenli aralıklarla mesafeyi azaltmanız. Egzersizlere sürekli devam etmeniz. Böylece her seferinde daha uzun mesafelere dayanıklı hale geleceksiniz.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Egzersiz kalbe yararlı mı zararlı mı?

Egzersiz kalbe yararlı mı zararlı mı?

Hareketsiz yaşam tarzı kalp hastalıklarına yol açıyor. Buna engel olmak tamamen size kalmış. İsterseniz riski …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir