Ana Sayfa / Jinekoloji / Vajinismustan kurtulabilir miyim?

Vajinismustan kurtulabilir miyim?

Seks eşinizle en özel anınız. Ama bu özel anda canınız acıyor. Kaçıyorsunuz. Bir türlü ilişkiye giremiyorsunuz. Geceyi mahvettiğinizi düşünüyorsunuz. Moraliniz yerle bir oluyor. Bir sonraki sefer için daha kararlısınız. Ama sonuç yine hüsran.

Yüzlerce kez tekrarlıyor. Zamanla ilişkinize yansımaya başlıyor. Artık sizde bir sorun olduğuna eminsiniz. Oturup kendi kendinize kuruntu yapıyorsunuz. ‘Evet, kesinlikle bende bir sağlık sorunu var, yoksa niye olmasın’ diyorsunuz. Biz size cevap verelim.

Hayır. Sizde fiziksel olarak hiçbir sorun yok. Her şey psikolojik. Adı da vajinismus.

Vajinismusda vajina kasları kasılıyor. İçeri bir şey girmesi olanaksız hale geliyor. Penis, doktorun kontrol için kullandığı araçlar, hatta tampon. Vajina hepsine tepkili.

Şimdi aklınızdan geçenler:  ‘Ben gerçekten seks yapmak istiyorum, hatta korkmuyorum da. Ona rağmen vajinismus devam ediyor.’ Böyle olması doğal, çünkü vajinismus istem dışı gelişiyor.

Vajinismus belirtileri

Vajinismusun ilk ve net belirtisi seksi imkansız kılan acı. Penis içeri girmeyi denerken acı başlıyor. Seks de başlamadan bitiyor.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların bu acıyı tanımlarken kullandığı dil ortak:

•    Vajinam penisin girmesi için çok dar

•    Müthiş bir yırtılma anı gibi

•    Sanki vajinamda bir duvar, bir engel var

Neden ben?

Seks yapamıyor olmak psikolojiyi fazlasıyla yıpratıyor. Kadın zamanla kendini suçluyor. ‘Neden ben?’ diyor.

Vajinismusun kesin nedeni yok. Adeta psikolojik nedenler kaosu. Kaosun merkezinde korku var. Siz korkmadığınızı söyleseniz de bilinçaltınızda çocukluktan beri var olan korkunuz vajinismusa neden olabilir.

Vajinismusu cinsel taciz ya da tecavüz tetikleyebilir. Katı dini inançlar, toplum ve aile baskısı, düşük veya kürtaj… Vajinismus listesi uzayıp gidiyor. ‘Ayıp ve günah’ kavramları da listede başı çekiyor.

Vajinismusun iki türü var. İlki daha ilk cinsel deneyimde ortaya çıkıyor. Bekaret bozulmuyor. Etrafımız bakire annelerle dolu. Vajinismusun ikinci türü sağlıklı cinsel yaşamı olan kadınlarda birdenbire ortaya çıkıyor.

Sizin gibi ‘Neden ben?’ diye düşünen binlerce kadın var. Kimse açıkça söyleyemiyor, doktoruyla paylaşmaktan bile çekinenler var. Ama yalnız değilsiniz. Özellikle ülkemizde birçok kadın vajinismusla karşı karşıya.

Vajinismusun tedavisi mümkün mü?

Tabii ki mümkün. Yeter ki isteyin. Vajinismusun temel tedavisi kıdemli duyarsızlaştırma. Bu egzersizler kadının pelvik taban kaslarını tanımasını ve kontrol edebilmesini sağlıyor. Üstelik çok da basitler. Evde yapılıyorlar. Düzenli olarak yapıldığında vajinismus illetinden aylar, bazense haftalar sonra kurtulmak olanaklı.

Kıdemli duyarsızlaştırma egzersizlerinin en meşhuru Kegel egzersizleri. Kegel egzersizlerle pelvik taban kaslarınızın farkına varıyorsunuz. Adının garipliği sizi korkutmasın. Pelvik kaslarınızı kendi kendinize kasmanız ve gevşetmenizde ibaret. İdrar yaparken durmak ve birkaç saniye sonra tekrar devam etmek kadar basit.

Kasları kasın, iki saniye bekleyin, ardından rahatlayın. İşte Kegel egzersizin aşamaları. Yıllarca vajinismus yüzünden hayatı zehir etmenize değmemiş değil mi?

Hareketler bir seferde yaklaşık 20 kez tekrarlanıyor. En iyi yönüyse sıfır yan etkiye sahip olması. Gün içinde istediğiniz kadar yapabilirisiniz, hem de istediğiniz her yerde. Evde dinlenirken, iş yerinde otururken, yolda yürürken… seçenek çok.

Kegel egzersize iyice alıştıysanız ikinci aşamaya geçebiliriz. İkinci aşama Kegel egzersizden birkaç gün sonra başlıyor. Bir parmağınızı vajinaya sokmanız gerekiyor. Öyle hemen telaşlanmayın. Artık eskisinden daha kolay olacak. Rahat hissetmek için duş sırasında yapabilirsiniz.

Parmağınızın 5 – 6 santimetre içeri girmesi gerekiyor. Alıştıysanız üçüncü aşama daha da kolay. Şimdi de aynı şeyi 2 ya da 3 parmağınızla deneyeceksiniz. Bunu kendi parmağınızla yapıyor olmak rahat hissettirecek. Çünkü herhangi bir rahatsızlıkta hemen geri çekebileceksiniz.

Vajinismus tedavisinin en verimli yolu bir terapistten yardım almak. Böylece korkunuzu ve telaşınızı da yenecek, çok daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşacaksınız.

Tedavinin son aşamasıysa bizden size bir ipucu: Seks doğanın temel kanunu. Dünyadaki her kadın seks yapıyor. Onlardan farkınız yok. Kendinize her seferinde bunu hatırlatın.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Emzirme kararı nasıl verilir?

Emzirme kararı nasıl verilir?

9 aydır onu bekliyorsunuz. Her şeyin en iyisini istiyorsunuz. Peki nasıl besleyeceksiniz? Emzirme kararı nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir