Ana Sayfa / Kimdir / Tim Cook Kimdir ?

Tim Cook Kimdir ?

Timothy Donald Cook Timothy Donald Cook Hakkında Timothy Donald Cook
(01-11-1960)01-11-1960 (yaşı 57)
Mobile, Alabama, ABD İkamet Palo Alto, CA, ABD Meslek CEO Etken Seneler 1982- Burcu Akrep

Tim Cook 1 Kasım 1960’da Alabama Robertsdale’da dünyaya gelmiştir. 2011 senesinde Apple’ın CEO’luğunu devralan Tim Cook, daha ilkin de firmanın COO’su (Uygulayıcı Genel Müdür, Operasyon Direktörü) olarak vazife yapmaktaydı. Aslolan adı Timothy Donald olan yönetici, Robertsdale Lisesine gitmiş ve peşinden Auburn Üniversitesi’nde eğitimine devam ederek 1982’de endüstri mühendisliği bölümünden mezun olmuştur.
Cook, mezuniyetinden kısa süre sonrasında bilgisayar üreticisi olan International Business Machines Corporation (IBM) ile kariyerindeki ilk adımları atmış oldu. Bilgisayar teknolojisi alanında emek verme isteği olan Tim Cook IBM yardımıyla hayallerini gerçekleştirmiş oldu. Kariyerinin ilerleyen zamanlarında Duke Üniversitesi Fuqua İşletme Fakültesi’nden mezun olan yönetici 1988’de İşletme Yüksek Lisansı’nı (MBA) kazanmıştır. Tim Cook IBM’de tertipli olarak yükselmeye devam etmiş ve IBM’de 12 senelik bir kariyeri süresince mühim işlere imza atmıştır. Sonrasında ise 6 ay kadar Compaq şirketinde çalışmıştır.

Tim Cook’un Apple Kariyeri

Tim Cook, Mart 1998’de Worldwide Operations’in Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak Apple’a katıldı ve Apple’ın kar marjı düşmüş olduğu ve firmanın geleceği belirsiz olduğundan fazlaca riskli bir karar aldı. Hizmet ve destek de dahil olmak suretiyle dünya çapındaki satış ve operasyonların yönetiminden görevli tutulan Tim Cook, Apple’ın mevcut yapınak ve ddepolarını kapatmış, firmanın kar marjının artmasını elde etmiştir. Tim Cook’un Apple çalışanı olmasıyla birlikte şirket yavaşça kar etmeye ve Apple, iMac, iPod ve iPhone şeklinde yeni çıkan ürünler üretilmeye adım atmıştır.
Ocak Ocak 2007’de, COO pozisyonuna atanan Cook, Apple CEO’su Steve Jobs’a, 2003 senesinde kanser teşhisi koyulmasının ve 2009 Jobs’un sağlığı için bir süre iziin almasının sonrasında onun yerine geçmiş ve görevlerini devralmıştır. Steve Jobs’un sağlığının ilerleyen aylar süresince kötüleşmesiyle birlikte sık sık izin alması sebebiyle Jobs’un yokluğunda Tim Cook Apple’ın günlük operasyonlarının çoğundan sorumluydu.
Jobs, Ağustos 2011’de istifasını verdikten sonrasında yönetim kurulu başkanlığına geçen Tim Cook, 24 Ağustos 2011’de Apple’ın CEO’su olarak seçildi. Mayıs 2014’te Apple, Beats Music ve Beats Electronics’i 3 milyar dolarla satın alarak bugüne kadarki en büyük satın alımını yapmış oldu. Anlaşmanın bir parçası olarak, Beats kurucularından Dr Dre ve Jimmy Iovine, Apple’a yönetici rolleri ile katıldı. Haziran 2014’te Cook, masaüstü ve mobil işletim sistemi OS X Yosemite için en yeni Apple işletim sistemini duyurdu. Cook, halen Apple’ın CEO’su olarak vazife yapmaktadır.

Tim Cook’un Başarıları

Tim Cook 2011’de Forbes dergisinin hazırladığı listede “Dünyanın En Kuvvetli İnsanları” arasına seçilmiştir. 2014 senesinde Cook, Alabama’nın vatandaşlarına verdiği en yüksek onur olarak malum Alabama Onur Akademisi’ne girmiştir ve 2015 senesinde George Washington Üniversitesi’nden fahri doktorasını almıştır. Başarıya ulaşmış yönetici 2014 senesinde Financial Times’da ‘Senenin Kişisi’ seçilmiştir.

Tim Cook’un Kişisel Yaşamı

Spor yapmayı fazlaca sevmesiyle malum Tim Cook, 30 Ekim 2014’te eşcinsel bulunduğunu açıklamıştır. Cook’un şuan malum bir ilişkisi bulunmamaktadır.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir erkek oyuncu ve yazardır. Domhnall Gleeson son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir