Ana Sayfa / Kimdir / Sundar Pichai Kimdir ? Görevi Nedir ?

Sundar Pichai Kimdir ? Görevi Nedir ?

Sundar Pichai 2015 Ağustos ayından beri Google firmasının CEO’sudur. 1972 Hindistan Chennai doğumlu olan Sundar Pichai evli ve iki evladı vardır. Pichai 43 yaşındadır, eşinin adı Anjali’dir. Kendisi CEO görevine getirilmeden ilkin Google’da ürün geliştirmeden sorumluydu.

Sundar Pichai Kimdir ?

Dört kişilik bir ailenin büyük evladı olan Pichai, Hindistan’da 2 odalı bir apartman dairesinde yaşıyordu. Ne otomobili de televizyonu olan bu yoksul ailenin akıllı evladı eğitim hayatında oldukça başarılıydı. Okulda kriket takımının kaptanı olan Pichai’nin teknoloji ile tanışması babası yardımıyla olmuştur. Babası (Lakshmi) General Elektrik firmasında elektrik mühendisi olduğundan kendisine devamlı çalmış olduğu fabrikadan hikayeler ve zorlukları anlatırmış.

Pichai, Hindistan’da IIT üniversitesinde maden bilimciliği fakültesinden başarı göstermiş bir halde eğitimini tamamladıktan sonrasında 1993 senesinde ABD’ya yerleşmiştir. Stanford Üniversitesinden yüksek lisans bursu kazanan Pichai, iş hayatına bir an ilkin girmek için okulu bırakmıştır. ABD’da mühendis olarak ilk çalmış olduğu şirket Applied Materials’dır. Sonrasında bu firmada ürün müdürü görevini üstlenmiştir.

Sundar Pichai

Sundar Pichai Google’ın CEOsudur

2002 senesinde Wharton Business School’da MBA’yi tamamladıktan sonrasında McKinsey firmasında danışman olarak göreve adım atmıştır. 2004 senesinde Google firmasına katılan Pichai burada Google’un arama vasıta çubuğunu geliştirmiştir. Sonrasında firmanın kendisine ilişkin bir web gezgini (Google Chrome) yapmasını teklif etmiş ve Larry Page’den büyük destek almıştır. O dönemin CEO’su Eric Schmidt ise tarayıcı pazarına Microsoft Web Explorer ve Mozilla Firefox hakim olduğundan Pichai’nin fikrini saçma bulup karşı çıkmıştır.

Fakat dahi bir ürüncü olan Pichai’nin geliştirdiği Chrome Browser ile Google bu pazardan da büyük bir hisse kapmış ve Eric Schmidt’in itibarı sarsılmıştır.

Sundar Pichai’nin Google’daki Başarısı

Pichai Google Chrome ve Chrome OS ürünlerinin geliştirilmesinde oldukça mühim rol oynamıştır. Firefox ve Web Explorer’dan seneler sonrasında çıkmasına rağmen bugün Chrome’un pazar oranı %20 civarındadır. Gmail, Google Drive ve Google Maps ürünlerinin geliştirilme süreçlerinde de bulunmuştur. Pichai Andy Rubin’in geliştirdiği Android işletim sisteminin Google’a tamamen entegre olmasını elde eden kişidir. Eylül 2014’de Hindistan’da Android One ürününü piyasa çıkaran Pichai’nin adı ilk bu vakit tüm dünyada duyulmuştur. Larry Page Pichai’nin başarı göstermiş bir ürüncü bulunduğunu farketmiş ve CEO’luk görevine onun getirilmesi için büyük destek vermiştir. Larry Page’in Google’ı yeni kuracağı şemsiye şirket olan Alphabet’in altında pozisyonlama arzusu yüzünden Google’daki CEO’luk görevini Pichai’ye bırakmıştır. Sundar Pichai 14 kişinin yaşamını kaybetmesiyle sonuçlanan San Bernardino saldırısı için terröristlerin telefonunun kilidini açmayan Apple’ı suçlamıştır.

Alphabet Inc bu yazının yayımlandığı vakit dünyanın en kıymetli şirketi olmuştur. Firmanın çatısı altındaki firmalar: Google, Google X, Google Fiber, Google Ventures, Google Capital, Calico ve Nest Labs.

ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyalarının incelenmesi sonucu ortaya çıkan bir haber bakılırsa Sundar Pichai‘nin borsada 20 milyon dolar değerinde hissesi ve Alphabet Inc çatısı altında toplamda 65 milyon dolar değerinde hissesi bulunmaktadır.

17 Şubat 2016’da meydana getirilen bir işlemde Pichai Alphabet’e ilişkin 4000 hisseyi 2.8 milyon dolara sattı ve toplam hissesi 99610’a düştü. Bu tarihte bir hissenin kıymeti 700 dolardı. Forbes dergisinin yapmış olduğu bir habere bakılırsa Sundar Pichai’nin temel amacı önümüzdeki yılları içinde Google’ı tamamen suni zeka odaklı bir eksene oturtmak. Kısaca mobile öncelikli bir dünyadan suni zeka öncelikli bir düzene geçmek. Bu değişiklik sanal gerçeklik cihazlarının da yaygınlaşmasıyla önümüzdeki senelerde daha çok hissedilecek.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir erkek oyuncu ve yazardır. Domhnall Gleeson son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir