Ana Sayfa / Estetik / Sivilce mi desem akne mi desem?

Sivilce mi desem akne mi desem?

Ne yaparsanız yapın bir türlü geçmiyorlar. Sivilce mi desem akne mi desem? Ergenliğin dayanılmaz kabusu akne ve sivilce dünyasına hoş geldiniz.

Akne

veya akne vulgaris yaygın cilt sorunlarından. Özellikle gençlerde görülüyor. Yağ ve ölü derilerin gözeneklerinizi tıkamasıyla oluşuyor. Halk arasında siyah nokta, beyaz nokta, leke, sivilce olarak bilinen şeylerin hepsi akne.

akne

Birkaç kırmızı noktanız ya da sivilceniz varsa aknenin basit bir türünü yaşıyorsunuz demektir. Ciddi akne ise yüzünüzü, boynunuzu, göğsünüzü, sırtınızı kaplayacak onlarca sivilcenin bir araya gelmesinden oluşuyor. 

Akne hakkında ne hissettiğinizi aknenin derecesi belirlemiyor. Bazen ciddi derecede fazla aknesi olanlar bunu kafaya takmıyor. Bazıları içinse birkaç kırmızı nokta hayatı zehir etmeye yetiyor.

Belirtileri ne?

Siyah noktalar. Beyaz noktalar. Kırmızı şişlikler. Yüzde, omuzlarda, sırtta, göğüste olabilir. Büyük katı sivilceler varsa bunlara kistik lezyon deniyor. Enfeksiyon kapmamalarına dikkat edin. Can yaktıkları yetmezmiş gibi iz de bırakıyorlar.

Neden olur?

Yağlar ve ölü hücreler gözenekleri kapatıyor. Zamanla akne oluşuyor. Bakteriler gözeneklere girerse sonuç şişlik, kızarıklık, iltihap. Çoğu kişide aknenin ergenlikte başladığını biliyoruz. Peki neden?

Çünkü hormonsal değişiklikler cildi daha yağlı yapıyor.

Çoğu durumda çikolata, özellikle yağlı yiyecekler akneyi tetikliyor. Ama uzmanlar aknenin tek nedeninin yiyecekler olmadığını söylüyor. Yağlı kozmetik ürünlerin de akneyi olumsuz etkilediği malum. Bunu önlemek için gözeneklerinizin içine girmeyecek cilt ürünleri kullanmalısınız. Etiketinde “komedojenik değildir” yazmalı. Bu gözenekleriniz tıkanmayacak anlamına geliyor.

Akne biraz da genetik. Tıpkı her sağlık sorunu gibi. Anne babanız ciddi akne sorunuyla karşılaşmışsa üzgünüz ama dikkatli olmalısınız.

Nasıl tedavi edilir?

Akneyi kontrol altına almanın ilk yolu cildi temiz tutmak. Nasıl temiz tutulur cilt? Gözenekleri tıkayan ürünler kullanmaktan vazgeçmekle başlayın. Ürünlerde “komedojenik değildir” yazısını aramayı unutmayın.

Cildinizi sabunla ya da akne jeliyle günde bir iki kez hafifçe yıkayın. Ovalamayın. Akneleri sıkmayın. Bu hem onları daha da kötü yapar hem de iz oluşmasına neden olur.

Birkaç tane sivilceniz varsa akne kremi kullanın. Benzil klorür ya da salisilik asit yazan ürünleri tercih edin. Ne eksik ne fazla. Tam olarak etikette yazdığı şekilde kullanın.

Akneyi kontrol altına almak zaman isteyen bir iş. Yaklaşık 3 ay. Ama bu reçetesiz kremlerden sonuç alamıyorsanız bir doktora görünün. Belki onun vereceği bir jel ya da krem ihtiyacınız olan tek şeydir.

Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar da şanslı. Çünkü akne önleyici etkisi var. Ciddi kistik akneniz varsa doktorunuz muhtemelen daha etkili (örnek: isotretinoin) bir ilaç verecektir.

Sivilce izlerine ne yapmalı?

Birçok yol var. Lazerden tutun dermabrasyona birçok deri düzeltim tekniği söz konusu. Doktorunuza bu konudaki ayrıntıları danışabilirsiniz. En iyi tedavi yönteminin yaraların durumuna bağlı olarak belirlendiğini akıldan çıkarmayın. 


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Akupunkturla kilo verilir mi?

Akupunktur destekçilerinin bir kısmı, iğne tabanlı bu alternatif tıp yönteminin kilo vermede kullanılabileceğini savunmaktadır. Geleneksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir