Ana Sayfa / Gıda Takviyesi / Sivilce için biotin ek olarak ne kullanabilirim?

Sivilce için biotin ek olarak ne kullanabilirim?

Eğer sivilcelerinizden utanıyorsanız emin olun bu konuda yalnız değilsiniz. Ergenlik dönemindeki gençlerin %95’inin bir dönem sivilce problemi olmuştur. Sivilceler sadece ergenlerde değil yetişkinlerde de görülür. Sivilceler deri altı bezlerinin salgıladığı yağların, ölü deri hücreleri ve bakteriler tarafından bloke edilmesi sonucunda oluşur. Biotin sivilceye sebep olmaz fakat sivilce oluşumunu engellemek için biotinin yanında kullanabileceğiniz bir grup besin maddesi bulunur. Bu besin takviyelerini almadan önce bir doktora danışmanızda fayda vardır. 

Biotin

Biotin, B7 veya H vitamini olarak da bilinir. Suda çözünen bir vitamindir ve birçok biyo-kimyasal süreç için çok önemlidir. Biotin, özellikle sağlıklı bir cilt için oldukça önemli. Çünkü cilt ve saçı besleyen yağ asitlerini oluşturarak koruyucu bir bariyer görevi görür ve dış çevreden yalıtım sağlar. Yetişkinler için tavsiye edilen günlük biotin miktarı 30 mikrogramdır. Biotin içeren besin kaynaklarının arasında yumurta sarısı, ciğer, somon, avokado, fındık, baklagiller, karnıbahar ve tam tahıllı ekmekler ve mısır gevrekleri yer alır.

Biotin ve Sivilce

Biotin takviyesi alan insanlarda kısa süre sonra sivilce patlaması yaşandığına dair bazı hikayeler duymuş ya da bu durumu kendiniz yaşamış olabilirsiniz. Fakat bugüne kadar biotin ve sivilce arasında bir ilişki bulunduğunu destekleyen bilimsel bir bulguya rastlanılmamıştır.  Her bünyenin her maddeye aynı tepki göstermediği bilinen bir gerçek. Bu nedenle biotinin bünyenizde akne oluşumunu tetikleyip tetiklemeyeceğini bilmek gerekli tıbbi verilerle değerlendirme yapılmadığı sürece imkansızdır. 

Sivilce Önleme Yolları

Eğer biotin takviyesi almak istiyorsanız bunu doğal yollarla gerçekleştirin. Çünkü cilt tepkimeleri genellikle suni takviyeler sebebiyle oluşur. Eğer takviye besin almanız gerekiyorsa bunu multivitamin haplarıyla değil yalnız biotin içeren takviyelerle yapın. Multivitaminlerin içerdiği iyodin sivilce oluşumuna sebep olabileceği gibi mevcut sivilcelerinizi de azdırabilir. B6 ve B12 vitaminleriyse yüksek dozda alındıklarında sivilce benzeri cilt tahribatlarına yol açabilmektedirler. Ek olarak yalnız biotin içeren bir takviye aldığınızda sivilce miktarında artışla karşılaşırsanız biotinin bünyenize iyi gelmediğini artık biliyor olacaksınız. Eğer biotin kullandığınızda sivilce miktarınızda artış görüyor ve biotine başka bir tıbbi sebepten dolayı ihtiyaç duymuyorsanız kısa bir süreliğine biotin almayı bırakarak sivilce miktarında azalma olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.    

Sivilce için kullanılan besin takviyeleri

A ve E vitaminlerinin yetersizliğinin sivilce ile ilgisi olduğu bilinmekte. Bu nedenle bu vitaminlerden yeterli miktarda almamanız sivilce oluşumuna davetiye çıkarmanız anlamına geliyor.  A vitamini cildinizdeki dokuların tamiri için gerekli. Ayrıca E vitamini de A vitaminini koruyan bir antioksidan. Dermatoloji Dergisi’nin 2001 Ocak sayısında yayınlanan bir makalede üç ay boyunca her gün 30 miligram çinko almanın iltihaplı sivilce oluşumunu önlediğini göstermiş. Besin takviyeli mısır gevreği, yumurta, süt ürünleri ve çeşitli sebzeleri tüketerek günlük tavsiye edilen miktar olan 3000 IU A vitamini alabilirsiniz. Yetişkinler günde 15 miligram E vitaminine ihtiyaç duyar ve bu vitamini ayçiçeği, yalancı safran ve kanola yağı gibi besinlerden temin edebilir. Günlük tavsiye edilen çinko tüketimiyse 8-11 miligram arasındadır. Midye, kırmızı et, tavuk eti ve süt çinko bakımından zengin besinlerdir. Badem ve yerfıstığı da hem çinko hem E vitamini bakımından zengindir.

Sivilce için biotin’e ek olarak kullanılabilen maddeler hakkında ayrıntı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

L-tirozin ve dimetilglisin arasındaki fark nedir?

Tirozin ve dimetilglisin vücutta doğal olarak bulunan 10 aminoasitten ikisi. Valin gibi temel aminoasitlerin aksine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir