Ana Sayfa / Gıda Takviyesi / Sisteinin fiziksel özellikleri

Sisteinin fiziksel özellikleri

Sistein C3H7NO2S kimyasal formülüne sahip bir amino asittir. Kükürt içeren iki amino asitten birisidir. İnsan vücudu sistein sentezleme yeteneğine sahiptir ve dış kaynaklardan elde etmek gerekmez, yani esansiyel olmayan bir amino asittir. Sistein sağlığı korumada önemli bir rol oynar. Sistein, polar olarak sınıflandırılır, yüklü olmayan bir amino asittir. Suda çözünen kristalimsi bir katıdır, 464 Fahrenhayt derece civarında parçalanır.

Sisteinin Rolleri

Sistein, cilt, saç ve tırnakların önemli bir bileşeni olan beta-keratinde bulunur. İnsan vücudu, antioksidan glutatyon üretmek için taurin amino asidinin yanı sıra sistein kullanır. Vücut ayrıca, enerji kaynağı için sisteini glikoz haline dönüştürebilir. Sistein, bağışıklık sistemi hücreleri arasındaki iletişimde de rol oynar ve güçlenmesine yardımcı olur, bağırsak ve mide koruyucu rol oynar, aspirin ve benzeri ilaçların yol açtığı hasarın önlenmesinde önemlidir.

Sistein Kaynakları

Vücut içinde, sistein, metionin amino asidinden sentezlenir. Sistein ayrıca, kümes hayvanları, yumurta, buğday, brokoli, sarımsak, soğan ve kırmızıbiber gibi yüksek proteinli besinlerde bulunur. Genellikle N-asetil sistein olarak satılan sistein takviyelerini toz ve hap şeklinde satın alabilirsiniz.

Yapısal Rolü

Sistein protein yapısının korunmasında önemli bir rol oynar. Okside edildikleri zaman, sistein artıkları, protein yapısını güçlendiren disülfid bağları oluşturabilir. Buna ek olarak, birçok metal içeren protein, sülfidril yan zincirin güçlü bir metal bağlayıcı olduğu gibi kendi metallerini bir yerde tutmak için sisteinleri kullanırlar.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Sivilce için biotin ek olarak ne kullanabilirim?

Eğer sivilcelerinizden utanıyorsanız emin olun bu konuda yalnız değilsiniz. Ergenlik dönemindeki gençlerin %95’inin bir dönem …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir