Ana Sayfa / Psikoloji / Rüyaların İnsan Psikolojisine Etkisi Nedir ?

Rüyaların İnsan Psikolojisine Etkisi Nedir ?

Eski çağlardan bu yana rüyada görülen şeylerin gerçekleşmesinin mümkün olup olmadığının cevabı aranıyor. Bu konuda bilimsel birçok araştırma da yapılıyor. Örneğin rüya görülürken retinaya gelen sinyaller kaydedilerek dijital ortama aktarılıyor ve bu sırada beynin hangi bölgelerinin çalıştığı tesbit edilmeye çalışıyor. Bu şekilde rüyada görülen mantık dışı olayların neden meydana geldiği araştırılıyor. Bütün bu çalışmalar bir anlamda görülen rüyaların insanları ne şekilde etkilediğinin ortaya çıkarılması açısından da önemli. Evet insandan insana değişir elbette ancak rüyalar insanları etkiliyor. Bu yüzden de rüya yorumcularına her çağda gereksinim duyulmuş. Görülen rüyalar sadece geçmişte yaşanılmış bir takım olayların yansıması mı yoksa ileride olabilecek bazı olayların ön habercisi mi?

Aslında bazı ünlü kişilerin, rüyalarında gördüklerinden yola çıkarak bazı önemli buluşlar ve keşifler yaptıkları da bir gerçek. Örneğin, Mendelyev’in kimyadaki elementlerle ilgili periyodik tabloyu elde etmesi onun rüyada gördüğü bazı ipuçlarına dayanır. Ya da Weiner, uzaktaki nesnelerin yerini radyo dalgaları kullanarak tesbit eden radarı bulurken, Newman, bilgisayarların temelini atan buluşlar yaparken hep gördükleri rüyalarda bu çalışmalarına temel teşkil eden bazı uyarılar görmüşlerdir.

Elbette onların düşünceleri hep bu konuya yoğunlaştığı için uykuda bile beyinlerinin çalıştığı kabul edilebilir. Ama diğer taraftan rüyalar onların psikolojilerini de etkiliyordu. Bu örnekler, etkilenmenin olumlu yönde olduğu, sonuçlarının yararlı olduğu örneklerdir.

Rüyalardan Olumsuz Etkilenmeler

Kötü bir rüya gördüklerinde insanlar bunu kabus olarak algılarlar. Oysa her kötü rüya kabus değildir. Kötü bir rüya görüldüğünde, sabah uyanınca eğer, dün gece kötü bir rüya gördüm demekle yetiniliyorsa, evet bu kötü bir rüyadır. Ancak rüya görülürken, gece yarısı birden uyanılıyorsa ve kan ter içinde kalınmışsa bu bir kabustur.

Uzmanlara göre, kötü rüyaların nedeni, günlük yaşamdaki koşuşturmalar sırasında karşılaşılan stres ve korkulardır. İnsanlar bir anlamda rüyalarında bunlarla savaşırlar. Olaya böyle bakınca kötü rüyalar aslında insanları stres seviyesindeki yükselişe karşı uyarmış olurlar. Bu da olumlu bir durumdur. Çünkü beyinde sıkıntı ve stres ile bağlantılı olduğu bilinen bir takım kimyasal maddenin seviyesi düşer ve bu durum stres seviyesini düşürür. Ancak kâbuslar, aşırı derecede stres yüklenmesinden ortaya çıkarlar ve bu durum insanı paniğe doğru sürükler. Çok sık kabus gören insanlarda farklı psikolojik rahatsızlıklar da baş göstermeye başlar.

Rüya üzerinde araştırma yapan psikologlara göre rüyalar sorun çözme denemeleridir. Rüyalarda önemli olan yaşam koşulları, sorunlar, günlük mücadeleler vardır. Bunlar üzerinde düşünülür, kafa yorulur, değerlendirme yapılır ve çözüm üretmeye çalışılır. Ve belki de kararlar alınır. Gerçek yaşamda bütün bu aşamalar bir şekilde yaşama uydurulur. Rüyada görülenler genellikle birer semboldür. Yani olmuş veya olacak birşeylere işaret eder.

Rüyaların insanların yaşamları üzerinde, elbette insanların psikolojik yapılarına bağlı olarak, olumlu ve olumsuz birçok etkisi vardır. Kötü bir rüyanın, sadece kötü bir rüyaydı demekle yetinmeyecek bazı insanları olumsuz etkilemesi kaçınılmaz bir durumdur. Buna karşılık güzel bir rüyanın insanların umutlarını canlandıracağı, beklentilerini yükselteceği de kaçınılmaz bir durumdur. Her iki durumda da uzun süre bu rüyaların etkisinden kurtulamamak söz konusu olabilir.

Bir insanın beklentileri, duyguları korkuları, düşünceleri ve karşı karşıya olduğu bütün sorunlar bir yerde o kişinin psikolojik durumunu ifade eder. Çünkü görülen rüyalar, insanların günlük yaşamda karşılaştığı olayların ve bu olayların yarattığı psikolojik etkilerin bir sonucudur. Uzmanlara göre, bütün rüyalar psikolojik açıdan mutlaka bir nedene bağlıdır. Çünkü rüya görmek için birşeylerin yaşanmış olması ve bundan edinilen deneyimlere ihtiyaç vardır. Bu yaşananlar ve deneyimler bilinçaltında birikir. İşte bu birikimler rüyalar yoluyla karmaşık bir düzende tekrar hatırlanmaya başlanır.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Müzik ve kişilik ilişkili mi?

İnsanların dinlediği müziğe göre kişiliklerinin saptanabileceği üzerine yapılan yorumları duymuşsunuzdur. Acaba bu teorinin gerçeklik payı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir