Ana Sayfa / Kimdir / Richard Branson Kimdir ?

Richard Branson Kimdir ?

Richard Branson 18 Temmuz 1950’de İngiltere – Surrey’de dünyaya gelmiştir. Virgin Records, Virgin Airlines ve yüzlerce şirketten oluşan Virgin Group’u kuran meşhur İngiliz girişimci Richard Branson, bilimsel niteliği olan açıdan başarı göstermiş olmaması sebebiyle 16 yaşlarındayken eğitimine son verdi ve liseden ayrıldı. Richard Branson’ın 2017 Mart ayı itibari ile 5 milyar dolar serveti olduğu bilinmektedir.
Avukat Edward James Branson ve Havva Huntley Branson’ın en büyük evladı olarak hayata gözlerini açan Richard Branson, 16 yaşlarında liseden ayrılmasının arkasından ne yapmak istediğini biliyordu. 1972’de İngiltere Oxfordshire’da minik bir kayıt stüdyosu kuran meşhur girişimcinin şirketinde Virgin Records etiketi ile kayıt çıkaran ilk sanatçı Tubular Bells şarkısı ile Mike Oldfield oldu.
Oldfield’ın başarısından sonrasında Virgin Records’la Rolling Stones, Sex Pistols ve Culture Club şeklinde öteki müzik grupları da antak kalma imzaladı. Bu gruplar sonunda Virgin Records’u dünyanın en iyi plak şirketlerinden biri yapacaktı. Virgin Records’ın başarısından sonrasında girişimci çabalarını genişleten ve 1980 senesinde kendi gezi şirketi olan Voyager Grubunu kuran Richard Branson, 1984’te işini genişletti veVirgin Atlantic adlı havalimanı grubunu ve Virgin Megastores grubunu kurdu.
Virgin Group, 1992’de maddi sıkıntılar yaşadı ve sonunda THORN EMI’ye 1 milyar dolara satıldı. Richard Branson büyük çöküşün arkasından 1996’da V2 adlı bir plak şirketi daha kurdu ve Tom Jones ve Powder Finger şeklinde sanatçılarla antak kalma imzaladı. 25 Eylül 2004’te, Microsoft’un kurucularından Paul Allen ve Burt Rutan’ın yardımıyla Virgin Galactic isminde yeni bir uzay turizmi şirketi kuracağını duyuran meşhur girişimci, 2010’da Gordon Bennett Gas Balloon Race’in patronu oldu.1 Şubat 2007’de Virgin Health Bank’ı kurdu. Bu sayede anne babalar evlatlarının gelecekleri için kök hücre depolayabildiler.
2012’de Forbes Magazines milyarderler sıralamasında Birleşik Krallık’ın en varlıklı 4. vatandaşı olan meşhur girişimci, şu anda dünya genelinde 30 ülkede 400’den fazla şirketi bulunan Virgin Group’un başkanı ve sahibidir. İş imparatorluğu, bir tren şirketi, bir havayolu şirketi, bir cep telefonu şirketini ve bir uzay turizmi şirketi şeklinde onlarca şirketi içermektedir.

Richard Branson Kitapları

Richard Branson’ın devletimizde yayınlanmış olan 3 kitabı bulunmaktadır. Bunlar içinde kısa sürede oldukça satanlar listesine girmeyi başarmış olan otobiyografi kitabı Richard Branson’ın (Losing my Virginity) haricinde Kapitalizm 24902 ve Takılma, Yap Gitsin kitapları vardır.

Richard Branson’ın Almış olduğu Ödüller

7 Aralık 2007’de insanlığa katkılarından dolayı Birleşmiş Milletler Muhabirleri Birliği Dünya Vatandaşı Ödülü’ne layık görülen Richard Branson, Internasyonal Uzay Taşımacılığı Birliği tarafınca 14 Kasım 2011’de uzay taşımacılığı sistemlerine ilişkin katkıları için ISTA Ödülü’nü almıştır.

Richard Branson’ın Kişisel Yaşamı

Meşhur girişimci, 1972’de Kristen Tomassi ile evlenmiş, sadece çift 1979’de boşanmıştır. 1989’da sahibi olduğu İngiliz Virgin Adaları’ndan kabul edilen Necker Adası’nda Joan Templeman ile evlenen Richard Branson’ın bir oğlu ve bir kızı vardır.

Richard Branson Filmleri

Richard Branson yapımcı ve erkek oyuncu olarak birçok filme katkıda bulunmuştur. Bu filmler şunlardır;
Acids of Virgin Music (1976) – Yapımcı
Elektronik Rüyalar (1984) – Yapımcı
Around the World in 80 Days (2004) – Balon Adam
Casino Royale (2006) – Havaalanı Güvenliği
Superman Dönüyor (2006) – Sir Richard Branson
Chloe ve Theo (2015) – Yapımcı


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir erkek oyuncu ve yazardır. Domhnall Gleeson son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir