Ana Sayfa / Nedir / Online Pazarlama Nedir?

Online Pazarlama Nedir?

Online pazarlama dijital platformlar üzerinden yürütülen pazarlama aktivitelerine denir. Online pazarlama sadece reklamcılık ile sınırlı değil, marka bilinirliği, arama motoru optimizasyonu, komünikasyon, müşteri hizmetleri ve satışın hepsini kapsamaktadır. Online pazarlama, alışagelmiş pazarlama yöntemleriyle benzerlik göstermesine karşın çok daha farklı metodolojilerin kullanıldığı ve uzmanlık gerektiren bir alandır.

Online pazarlama Türkiye için yeni bir konu olup, e-ticaret sitelerinin artmasıyla beraber her geçen gün önemini arttırmaktadır. Halen bir çok internet sitesi offline pazarlama yöntemleri ile faaliyet sürdürmektedir. Bazı şirketler de interneti sadece ürünlerini satabilecekleri bir platform olarak düşünmektedir. Online pazarlama yöntemlerinden bir çok firmanın genelde haberi yoktur.

İnternet üstünden reklam yapmak online pazarlama olarak görülse de, bu sadece pazarlamanın küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Amerika’da yıllar önce kullanılan satış ortaklığı programlığı Türkiye’ye yeni gelen bir pazarlama aracıdır. İnternete olan güvensizlik ve kullanıcıların halen bir çok teknolojiyi tam anlamıyla kullanamaması e-ticarette ağır kalmamasın en büyük nedenleri arasındadır.

Online pazarlama bir çoğuna göre bir reklamın satışa dönüşüne kadar olan sürecidir. Fakat kazanılan müşteriyi tutmak ve yeni satışlar üretebilmek de yine pazarlamanın içinde yer alan önemli aktivitelerdir. Müşteri memnuniyetini ölçmek, bayramlarda veya önemli günlerde e-posta göndererek müşteriyi hatırlamak, sosyal medyayı kullanarak promosyon ve reklam yapmak ve marka bilinirliğini arttırmak online pazarlamanın araçlarıdır.

Bazı firmalar bu araçları bir şekilde kullanmasına karşın, ölçümünü yapmakta güçlük çekerler. Bunun en büyük nedeni teknolojiye hakim olmamaktır. Örneğin, Google Adwords üzerinden reklam veren bir çok firma satışa kadar olan süreçleri hedefler halinde tanımlamayı bilmez. Veya e-posta ile pazarlama yapanlar, giden e-postaların kaç kişi tarafından okunduğunu ölçemez. Büyük e-ticaret siteleri bu konulara yeterince hakimdir ama küçük firmalar ne yazık ki online pazarlama için kullanılan teknolojilere pek uzaktır.

Online pazarlama için kullanılan bir çok teknik doğru analiz ve iyileştirmeler yapılırsa bir işe yarar. Sayfaya reklam vasıtasıyla gelen kullanıcıların neden satışa yönelmediğini anlamak, satış kaçsa bile e-posta ya da telefon yoluyla potansiyel müşteriye ulaşmak, satış yapılan müşterilere promosyonlar verip bunların başarısını ölçmek ve reklam maliyetlerini mümkün olduğu kadar düşürmek online pazarlama uzmanlarının hakim olması gereken konulardır.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması Facebook, Twitter ve Youtube gibi sosyal içerikli siteler üzerinden yapılan pazarlama aktivesidir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir