Ana Sayfa / Psikoloji / Öfkemi kontrol edebilir miyim?

Öfkemi kontrol edebilir miyim?

Keskin sirke küpüne zarar diye boşuna dememişler. Öfkenizi nasıl yönetebileceğinizi biliyor musunuz?

Öfke duyguların en güçlüsü. Böyle söyleyince bir şey ifade etmiyorsa biraz daha açıklamayı deneyelim. Evde sürekli şikayet eden, en ufak şeye öfkelenip dağları deviren biri var. Sizi kırsa da üzse de onun için endişeleniyorsunuz. Çünkü onu seviyorsunuz. Peki aynı hikayeyi bir de tersten okusak?

Yakınlarınızı her fırsatta üzüyorsunuz, sonra da yaptıklarınıza pişman oluyorsunuz. Kırılan kalpleri onarmak yavaş yavaş imkansız bir hal alıyor. Sevdikleriniz teker teker sizi yalnız bırakıyor.

Her şey kararında güzel. Yeri gelince öfkelenmek sağlıklı. Ama bunu gündelik kuralların parçasıymış gibi yapmayı huy edinmek kesinlikle sağlıksız.

Öfkenin yaygın nedeni endişe. Kişisel ve çevresel sorunlar bizi gerilimin kucağına bırakıyor, dışavurumu da öfke oluyor. Kimi bağırıp çağırıyor, kimi sağı solu kırıp döküyor, kimi de yumruklarına sığınıyor.

Bir de ifade edilmeyen veya bastırılan öfke var. Bu tür öfke pasif agresif davranışlara yöneltiyor. Birine kızıyorsunuz diyelim. Ona bunun nedenini sormak yerine attıkça atıyorsunuz içinize. Sonra sizde patlıyor.

Bastırılmış öfkenin zararları

Kaygının ya da depresyonun altında yatan nedenin öfke olabileceği aklınıza gelir miydi? İfade edilmeyen, içe atılan öfke ilişkileri zedeler. Hatta fiziksel problemlere yol açar. Kronik öfkenin yüksek tansiyon, kalp sorunları, baş ağrısı, cilt ve sindirim sorunlarını tetiklediği biliniyor. Fiziksel ve duygusal istismara yol açması, aşırı şiddet eğilimini sıradanlaştırması da cabası.

Öfkemi yönetebilir miyim?

•    Öfkeli hissettiğiniz an derin nefes alın. Olumlu düşünmeye çalışın. Öfkeyi aklınızdan atmayı deneyin. Derin nefes alırken kendinize rahatlamak gerektiğini telkin edin.
•    Öfkeyi yansıtmak içinize atmaktan daha iyi ama bunu uygun yolla yapmalısınız. Ani öfke çıkışları insan ilişkilerini yıpratmada birebir etkili. Sinir sistemi alt üst oluyor, kalp ve damar sistemi de telaşa kapılıyor. Hemen tüm sağlık sortunları daha da kötüleşiyor. İsteklerinizi, duygularınızı ya da düşüncelerinizi ifade etme yolu öfke olmamalı. Çünkü sağlıklı değil.
•    Spor ve egzersiz öfkenizi yönetmenizi sağlayabilir: hem iyi hissettirir, hem de stresi azaltır.
•    İnsan insanın zehrini alır. Sorununuzu bir yakınınızla veya bir terapistle paylaşırsanız çözüme daha kolay ulaşabilirsiniz.
•    Öfkelendiğinde kendini kaybedip tüm köprüleri yakanlardan mısınız? Öfkeleneceğiniz anlarda hiç tepki vermeden uzaklaşmayı öğrenmelisiniz. Duyguları ertelemek daha sakin düşünmenizi sağlayacak.
•    Bir başka yöntem bakış açınızı değiştirmek.  Olaylara farklı perspektiften bakmak daha mantıklı düşünmenize yardım eder.
•    Kendinizle barışık olun. Kendinize gülmeyi öğrenin. Espri öfkenin bir numaralı düşmanı.
•    İyi bir dinleyici olun. Dinlemeyi bilirseniz insanlarla olan iletişiminiz artar. Yakınlarınıza güvenmeyi öğrenirsiniz. Böylece öfke de biraz olsun kontrol altında olur.
•    Son olarak kendinizi öfkeyle değil sakinlikle ifade etmeyi öğrenin. Kolay demiyoruz ama denemekten zarar gelmez. Bir şey kaybetmezsiniz. Tam tersine kimseyi üzmediğiniz için daha mutlu hissedersiniz.

Peki ya öfkemi kontrol edemiyorsam?

Sizin için öfke kontrolden çıkmış bir şey mi? Sizi de çevrenizi de yiyip bitiriyor mu? Birilerini üzdüğünüz için pişman oluyor musunuz? İnsanlar öfkem yüzünden beni sevmiyor diye üzülüyor musunuz? O zaman yapmanız gereken şey belli. Psikolojik yardım alın. Bu sayede hem kendi düşünce ve davranışlarınızı kontrol edebileceksiniz hem de bunu uygun yoldan yapmayı öğreneceksiniz. Öfke bir hastalık değil. Siz yeter ki bu durumu değiştirmek isteyin. O zaman hayat daha kolay olacak.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Müzik ve kişilik ilişkili mi?

İnsanların dinlediği müziğe göre kişiliklerinin saptanabileceği üzerine yapılan yorumları duymuşsunuzdur. Acaba bu teorinin gerçeklik payı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir