Ana Sayfa / Egzersiz / Nefes Egzersizlerinin Yararları ve Faydaları Nelerdir?

Nefes Egzersizlerinin Yararları ve Faydaları Nelerdir?

Nefes egzersizleri genelde stresten kurtulmak için tek başına veya meditasyon, yoga ve diğer stresten kurtulma teknikleri ile beraber önerilir. Genelde nefes egzersizlerinin dergilerde, bloglarda ve çok satılan kitaplarda stresten kurtulma yöntemi olarak verildiğini görmüşsünüzdür. Bunlar stresten kurtulma stratejilerinden kolayca, basitçe ve etkili olarak çalışan ve ‘altın’ olanlarıdır. Nefes egzersizleri en popüler ve sıkça tavsiye edilen stresten arınma şeklidir, aşağıda bunun nedenlerini görebilirsiniz:

Hızlı işe yararlarHer yerde yapabilirsinizUzmanlaşmak için çok pratik gerektirmezlerBedavalardırStresli bir ortamın ortasında sakin kalabilmek için kullanabilirsinizEtkili olarak kronik stresin negatif etkilerinden kaçınmanıza yardımcı olup strese tepkinizi terse çevirebilir

Nefes Egzersizlerinin Yararları Nelerdir?

Nefes egzersizleri size mükemmel yararlar getirebilir çünkü bu sizin strese tepkinizi tersine çevirebilir, ki bu kronik strese neden olan strese tepkiyi zamanla değiştirebilir. Bu nedenle, nefes egzersizleri kronik stresin neden olduğu birçok problemi çözmeye yardımcı olur. Özellikle yavaşlaştırılan nefes vücudu rahatlatmayı tetikler ve vücut ısısını artırır. Buna ek olarak, nefes terapisi aşağıdaki durumlarda başarıyla uygulanmaktadır:

Gerginlik hissindeHiperventilasyonBurnoutBaş ağrısıKronik yorgunlukUyku problemleriKonsantrasyon problemleriEndişe ve fobilerDepresyonKalp hastalıkları

(şunu belirtmekte yarar var, nefes egzersizleri ciddi durumların tedavisindeki doktor önerilerinin yerini tutmamalıdır, ama nefes egzersizleri tedavinin etkili bir parçası olabilir)

Nefes Egzersizlerinin Ne Zaman Yapmak Gerekli?

Nefes egzersizleri fiziksel stresin azaltılmasında ve herhangi bir zamanda rahatlamada kullanılabilir. Ama bazı zamanlarda nefes egzersizleri – kendi başına veya diğer stresten kurtulma yöntemleri ile beraber – en iyi seçimdir, ve bazı diğer zamanlarda diğer stratejiler daha etkilidir.

Nefes egzersizlerinin en çok etkili olduğu zamanlar:

Stresli veya aşırı kızgın hissediyorsunuz ve çabukça sakinleşmek istiyorsunuzStreslisiniz ve daha sağlıklı düşünmek istiyorsunuzVücudunuzdaki gerginlikten kurtulmak istiyorsunuzKızgın hissediyorsunuz ve bazı şeyleri ‘ağırdan almak’ istiyorsunuzBir tartışmanın ortasındasınız ve bundan uzaklaşmak istiyorsunuz

Ne Zaman Başka Stratejiler Denenmelidir?

Açıkça görülüyor ki, nefes egzersizleri dünyanın problemlerini çözemez ve bazı durumlarda başka bir stresten kurtulma yöntemi kullanılmalıdır. Nefes egzersizleri stres tepkinizi terse çevirmek  ve stresi azaltmak şahanedir ama bunlar gelecekte oluşacak stresi durdurmaya yaramaz. Ama düzenli olarak yapılması stresli durumlara daha az tepkili olmanıza yardımcı olur.

Eğer kendinizi aynı stres kaynaklarıyla tekrar eder şekilde karşılaşır buluyorsanız, nefes egzersizleri sizin bunlara daha sakin karşılık vermenize yardımcı olur, ama ileriye dönük stratejilerle hayat şeklinizi değiştirmeniz iyi bir fikirdir. Örneğin, iş yerinizdeki stresten korunmak için durumları değiştirmek, veya stresle mücadele etmek için iletişim becerilerinizi geliştirmek günlük hayattaki stres kaynaklarıyla başa çıkmanızda nefes egzersizlerinden daha yararlı olacaktır.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Egzersizde motivasyon arttırıcı öneriler

Spor yapmak zor. Zaman sıkıntısı, yorgunluk, iş güç derken spor yapılacaklar listesinin arka sıralarına düşüyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir