Ana Sayfa / Kimdir / Luis Fonsi Kimdir ?

Luis Fonsi Kimdir ?

Luis Fonsi 15 Nisan 1978 San Juan – Porto Riko doğumlu Grammy Ödüllü Latin müzisyen ve söz yazarıdır. Sahne adı olan Luis Fonsi ile malum sadece aslolan adı Luis Alfonso Rodríguez López-Cepero olan meşhur sanatçı, 10 yaşlarındayken ailesiyle birlikte Orlando, Florida’ya taşınmış ve burada müziğe olan sevgisini keşfederek şarkı söyleyerek gitar ve piyano çalmaya adım atmıştır. Başarıya ulaşmış söz yazarı bu yıllarda Latin ABD’nın tarihteki en meşhur adam grubu olan Menudo’ya üye olma hayalini kuruyordu.
1995’de Luis Fonsi, Florida Eyalet Üniversitesi Müzik Okulu için tam burs kazanmıştır. Okul korosu ekibinin bir parçası olarak dünyayı dolaşan meşhur sanatçı bu sırada birkaç demo kaydederek Universal Music Latin ile görüşmeye gitti ve Universal Music Latin ile üstün dereceli bir antak kalma imzalayarak 1998’de ilk albümünü çıkardı. İlk albümü kariyeri için iyi bir başlangıç yapmasına niçin olurken, sanatçı ondan sonra 7 stüdyo albümü daha yayınlayarak Ocak 2017’de büyük bir çıkış yakalamasını elde eden Despacito adlı single’nı çıkardı.

Luis Fonsi ve Despatico

Ocak 2017’de piyasaya çıkan Despatico, kısa bir sürede bir fenomen haline geldi ve milyonlarca kez dinlendi. Bununla beraber 50 ülkede hit haline gelen Luis Fonsi’nin yeni single’ı Ağustos ayında, YouTube’da dört buçuk milyar görüntüleme ile en oldukca izlenen video haline geldi. Despacito İspanyolca’da yavaş anlamına gelse de, şarkının hızla yükselişi tam tersi şekilde olmuştur.

Luis Fonsi Albümleri

Luis Fonsi’nin bu zamana kadar çıkardığı albümler kronolojik sırasıyla şöyledir;
Comenzare
Eterno
Fight The Feeling
Abrazar La Vida
Paso A Paso
Palabras Del Silencio
No Me Doy Por Vencido
Tu Amor
Tierra Firme
Gritar
Nuestro Amor Eterno
Amor Prohibido
8
Tentación
Despacito

Luis Fonsi’nin Almış olduğu Ödüller

Premio Lo Nuestro ödüllerinde 2007, 2009 ve 2010 yıllarında senenin Adam Sanatçısı ödülüne layı görülen Luis Fonsi, Despatico şarkısı ile senenin kaydı ve senenin şarkısı kategorisinde Latin Grammy Ödülleri’ni kazanmıştır ve şarkının remix’i ise Best Urban Fusion / Performance ödülünü sanatçıya getirdi.

Luis Fonsi Kişisel Yaşamı

3 Haziran 2006’da kadın oyuncu Adamari Lopez ile evlenen başarıya ulaşmış sanatçı 4 yıl sonrasında eşinden boşanmış ve 2014’te Águeda López ile evliliğe ilk adımını atmıştır. Çiftin Mikaela isminde bir kızı ve Rocco isminde bir oğlu vardır.
Luis Fonsi’nin Soundtrack Hazırladığı Diziler
Luis Fonsi tarafınca soudntrack hazırlanan diziler ve yapım yılları şu şekildedir;
Un paso adelante (2002)
1000 millones (2002)
Operación triunfo (2003)
El disco del año 08 (2008)
Especial Nochevieja 2008: ¡Feliz 2009! (2008)
Llena de amor (2010)
Marta Sánchez de par en par (2010)
Menuda noche (2011)
El número uno (2013)
Divendres (2014)
A Força do Querer (2017)
Tu cara no me suena todavía (2017)
A Herdeira (2018)


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir erkek oyuncu ve yazardır. Domhnall Gleeson son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir