Ana Sayfa / Psikoloji / Konsantrasyon bozukluğunun nedenleri ne?

Konsantrasyon bozukluğunun nedenleri ne?

İşte ya da okulda konsantrasyon sorunu çekmek artık hepimiz için sıradan bir sorun. Peki suçlu kim? İşte konsantrasyon savaşındaki baş düşmanlarımız.

İnsan bu, bir günü bir gününe uymuyor. Bazen kendini iyi hissediyor çok iyi işler çıkarıyor, bazense işler yolunda gitmiyor. İkisini de yapan aynı kişiyse ne değişiyor da kişi bir türlü konsantrasyon sağlayamıyor, okuyamıyor, yazamıyor, öğrenemiyor?

Gelin şimdi hepimizin konsantrasyonunu bozan, onu işinden – okulundan uzaklaştıran, bir türlü odaklanmasına izin vermeyen etkenlere bakalım. 

Sosyal medya ve konsantrasyon

Ah bu sosyal medya. Facebook, Twitter derken ne çok zamanımızı alıyor. İşten güçten bırakıyor. Konsantre olmamızı imkansız kılıyor. Hep akılda “O ne demiş? Bu nereye gitmiş?” gibi sorularla gezmemize neden oluyor. Yapılan araştırmalar da bunu doğruluyor. Gençlik çağındaki kişiler günde 1 saatten fazla Facebook’ta, yarım saatse Twitter’da geziyor. Yetişkinlerdeyse bu oran biraz daha düşük. Ancak yine de azımsanmayacak kadar fazla. Özellikle gün içinde akıllı telefonlar sayesinde sosyal medyaya erişebiliyorsanız vay halinize. Konsantrasyon sağlamanız gittikçe zorlaşıyor. O yüzden bırakın kim ne yapmış. Siz işinize ve okulunuza bakın. 

Telefonla konuşmak ve konsantrasyon

Tam Facebook’u kapattınız işinize, dersinize odaklandınız ki sizi çevrimiçi göremeyen dostlarınız endişelendi ve telefona sarıldı. İşte bu da konsantrasyonunuzu engelleyen diğer bir etken. Tabii ki gün içinde de eşinizle, dostunuzla konuşabilirsiniz. Ancak mümkün olduğunca uygun zamanlarda. Bunun için örneğin biri sizi arıyorsa ve siz de yoğunsanız bunu kibarca onlara söyleyin. Ardından uygun olduğunuzda geri dönüp uzun uzun konuşun. Bu kadar basit. 

Olmaz telefonum çalınca mutlaka dikkatim dağılır, meraktan bir daha konsantrasyon sağlayamam diyorsanız telefonunuzun sesini kısabilirsiniz. Ya da çok önemli bir proje üzerinde çalışıyorsanız telefonunuzu kapatabilirsiniz.

Oyunlar ve konsantrasyon

Bazı oyunlar var ki başından kalkması gerçekten zor. Bu nedenle ölenler bile var. Şaka yapmıyoruz. Bu bir bağımlılık. Siz de mutlaka bilgisayar oyunu oynarken uzun süre hareketsiz kalan ve hayatını kaybeden gençlerin haberlerini duymuşsunuzdur. Tabii sizin durumunuz bu denli ağır olmasa da konsantrasyonunuzu engelliyor olabilir. 

Dönem dönem bazı online oynanan oyunlar patlıyor. Büyük küçük herkes tarla sürüyor, inek güdüyor. Hangi oyun olduğunu anladınız tabii. İşte bu tür oyunlar da konsantrasyonun baş düşmanlarından. Siz de mutlaka yapmışsınızdır. Hangi işin ortasında olursanız olun “ Dur ekinlerin biçilme zamanı geldi!” deyip, işi gücü bırakıp bilgisayara koşmuşsunuzdur. İşte en büyük hatalardan. Hangi oyun işinizden, okuldaki başarınızdan daha önemli. Bırakın ekinler boyunuzu geçsin.

Sıkıntı ve konsantrasyon

Her iş ne yazık ki eğlenceli olmuyor. İnsan bir süre sonra sıkılıyor. Sonuçta konsantrasyon bozuluyor. Hele bir de sıkıntı bahar aylarına denk geliyorsa dışarıdan gelen kuş sesleri, kahkahalar sizi alıp uzak diyarlara götürüyor. Ya da en kısa şekilde bizi önceki maddelere taşıyor. Oyunlar oynatıyor, Facebook’ta zaman harcatıyor ve bol bol telefonla konuşturuyor.  

Gün içinde yaptığınız işte sıkılmanız çok normal. Sonuçta insan 9.00 – 6.00 arası sürekli bir işe konsantrasyon sağlayamaz. Ancak bu nedenle işten, dersten kopmak yanlış. Kendinizi toparlamanız gerek. Peki, ne yapmak lazım? Tabii ki mola vermek. Ancak sürekli mola vermek de çözüm olmuyor. Bunun için molayı kendinize bir ödül olarak belirleyin. Elinizdeki işi tamamlayıp öyle mola verin. Bu şekilde hem sıkılmazsınız hem de iş ve derslerinizde başarınız artar.

Yorgunluk ve konsantrasyon

Hepimiz daha az çalışmak, kendimize daha çok zaman ayırmak istiyoruz. Bu imkansız olunca uykumuzdan çalıyoruz. Geç yatıp, erken kalkıyoruz. İyice dinlenemiyoruz. Sonuçta yorgunluk yüzünden konsantrasyon olamıyoruz. Çalışamıyoruz. 

Çoğu yetişkin içinde günde 7 – 9 saat uyku yeterli. Siz de en az bu kadar uyuyun. Ya da farklı teknikler uygulayarak bu süreyi kısaltmaya çalışın. Örneğin gece atıştırmalarına dikkat edin, ya da yatmadan önce ılık bir duş alın. 


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Müzik ve kişilik ilişkili mi?

İnsanların dinlediği müziğe göre kişiliklerinin saptanabileceği üzerine yapılan yorumları duymuşsunuzdur. Acaba bu teorinin gerçeklik payı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir