Ana Sayfa / Kimdir / Jeff Bezos Kimdir ?

Jeff Bezos Kimdir ?

Jeff Bezos, gerçek adıyla Jeffrey Preston Bezos, 12 Ocak 1964 senesinde Albuquerque New Mexico’da dünyaya gelmiştir. Amerikan girişimci, e-ticaret sitesi Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su olan Jeff Bezos, hem de Washington Post’un da sahibidir. Başarıya ulaşmış girişimleriyle dünyanın en zenginlerinden önde gelen Bezos, şirketi Bezos Expeditions ile Airbnb, Twitter ve Uber şeklinde işletmelere kısmi fon deposu sağlamaktadır.
Jeff Bezos, Miami Palmetto Lisesi’nde okumuş, peşinden bilgisayar aşkı sebebiyle Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği bölümünü tercih ederek, buradan mezun olmuştur. Mezuniyetinin derhal peşinden Wall Street’te çalışan meşhur girişimci, 1990’da yatırım şirketi DE Shaw’un kıdemli başkan yardımcılığı görevini üstlendi. 1994’te işinden ayrılan meşhur girişimci, Seattle’a taşındı ve İnternet pazarının hemen hemen keşfedilmemiş potansiyelini hedefledi.
Jeff Bezos’un çocukluktaki uzay yolculuğu düşsel, müşterine uzay yolculuğu sunmak için teknolojiler geliştiren bir havacılık şirketi Blue Origin’i kurması için teşvik etti.

Jeff Bezos’un Kişisel Yaşamı

Jeff Bezos 1993’te MacKenzie Tuttle ile evliliğe ilk adımını attı ve 4 evlatları oldu. Ailesiyle Seattle’da yaşayan Jeff Bezos, ailesiyle birlikte hayır faaliyetlerine katılıyor.

Jeff Bezos ve Amazon Çağı

Amazon.com’u hemen hemen açmadan ilkin siteyle ilgili tüm hazırlıkları evinin garajında icra eden Jeff Bezos, sitenin hazırlıklarının tamamlanmasının peşinden 300 arkadaşını sitenin beta aşamasını kontrol etmeleri için çağrı etti ve testlerin peşinden 16 Temmuz 1995’te Cenup ABD Nehri’nin adını taşıyan Amazon.com’u açtı.
Arkasından adını dünyaya duyurmasını elde eden Amazon.com’u açan Bezos, başlangıçta sitede kitap sattı ve sitenin açılmasının derhal peşinden tanıtımı bile yapılmamasına karşın satışlar patladı. Amazon.com 30 günde ABD Birleşik Devletleri ve 45 yabancı ülkede kitap sattı. İlk aylarda satışlar Jeff Bezos’un beklemediği bir halde haftada 20.000 doları buldu.
1998 yılı itibari ile meşhur girişimci, sitede kitap haricinde CD ve videoların da satılmasına karar verdi. Bu kararını hemen sonra giyim, elektronik ürünler, oyuncaklar ve öteki ürünler izledi. 2006 senesinde ise büyük talep üstüne Amazon.com video hizmeti başlatarak yeni bir sayfa açmış oldu. 2011 senesinde Amazon büyümeye devam ediyor ve senelik 17 milyar doları aşan satışlarıyla manşetlere mevzu oluyordu.
Jeff Bezos’un Washington Post’u Satın Alma Süreci
5 Ağustos 2013’te Washington Post ve Washington Post Co’ya bağlı öteki yayınları 250 milyon dolar nakit para karşılığında satın alan meşhur girişimci, bu hareketi ile manşetlere mevzu olmuştur. Jeff Bezos’un Washington Post’u satın almasıyla birlikte firmanın başkanı ve CEO’su Donald E. Graham ile yeğeni Katharine Weymouth’un da bulunmuş olduğu Graham ailesinin Post Co’daki dört nesil hükümdarlığı bitmiş oldu.

Jeff Bezos’un Ödülleri

Jeff Bezos, 2008 senesinde Carnegie Mellon Üniversitesi’nden Bilim ve Teknoloji fahri doktorasını aldı. Ek olarak US News & World Report tarafınca ABD’nın en iyi liderlerinden biri olarak seçildi.
The Economist, 2011 senesinde Jeff Bezos ve Gregg Zehr’e Amazon Kindle için bir Yenilik Ödülü verdi. Ertesi yıl Fortune tarafınca The Businessperson of the Year seçildi.
Aralık 2012’de, Ulusal Perakende Federasyonu, Amazon’u senenin en iyi perakendecisi olarak seçti ve kendisine endüstride ayrımcılık icra eden bir kişiye verilen Altın Madalya Ödülünü verdi.

Jeff Bezos’un Serveti

2017 verilerine gore Forbes tarafınca meydana getirilen açıklamada Bezos’un 70.7 milyar dolarlık kişisel serveti olduğu ortaya çıkmıştır.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir erkek oyuncu ve yazardır. Domhnall Gleeson son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir