Ana Sayfa / Psikoloji / İnsan neden tırnak yemek ister?

İnsan neden tırnak yemek ister?

Çocuk yetişkin herkes stresten yakınıyor. Herkesin kendince mücadele yöntemi var. Tırnak yemek en yaygını.   

Stresle baş etmenin yöntemi çok. Kimi ayaklarıyla ritim tutar. Bazıları saçlarıyla oynar. Tırnaklarını kemirir. Yapmam demeyin. Araştırmalara göre her insan sıkıcı derste, korku filminde ya da zorlu bir sınav öncesinde en az bir kere tırnaklarının tadına bakıyor.

tırnak yemek

Tırnak yemek derken bunun içine tırnak etrafındaki etler de dahil. Hatta bazı insanlar ayak tırnaklarını bile yiyor. İğrenç demeyin. Bu psikolojik bir sorun. Tedavi edilmesi şart.

Tırnak yeme alışkanlığı genellikle çocukluk çağında başlıyor. Çocukların %60’ı, gençlerin %45’i tırnak yiyor. 18 yaşından sonra oran giderek düşüyor. Ancak tırnaklarından vazgeçemeyen yetişkinler de yok değil.

Tırnak yemenin tedavisi var. Stresin asıl kaynağı belirlenirse sorun çözülebilir. Stres etkiliyor demiştik. Listenin ikinci sırasında can sıkıntısı geliyor. Şöyle açıklamak da mümkün: Beyniniz ağlamaktan sıkıldığı zaman vücudunuzun başka bir alanına yoğunlaşıyor. Kendini meşgul ediyor. 

İnsan neden turnak yer?

Tırnak yeme nedeni kişiden kişiye değişir ama bazı etkenler ortak görünüyor:

•    Hüsran

•    Yalnızlık

•    Kalıtım

•    Bakımsız tırnaklar

Tırnak yemek başka hastalıkların belirtisi de olabilir. Obsesif kompulsif bozukluk, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) başlıcaları. Ayrılık kaygısı rahatsızlığı ve yatağı ıslatma gibi başka sorunlar da tırnak yemeyi tetikleyebilir.

Tırnak yemenin hem sosyal hem fiziksel yan etkileri gün gibi ortada. Kuşkusuz en bilineni çirkin, bakımsız, yara bere içinde tırnaklar. Ama burada bitmiyor. İşin bir de hastalık boyutu var.  

Düzenli olarak tırnak ve tırnak eti yiyenlerin parmaklarında zamanla enfeksiyonlar gelişebilir. Ağızdaki mikroplar ve bakteriler açılan yaralara yerleşip çoğalabilir.

Tırnak yemenin sosyal ve duygusal sonuçları da ilavesi. Kimse çirkin ve yaralı parmakları olsun istemez. Gel gelelim bir başladı mı kendini durduramadığı için suçluluk duygusu hisseder. Çevre baskısı cabası. Sosyalleşme sorunları da çıkabilir.

Tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak mümkün. Bunun için bazı teknikler ve uygulamalar var.

Acı oje:  En bilinen yöntem. Tırnak yüzeyine sürülen acı ojeler kişinin fark etmeden tırnak yemesini önlüyor.

Kısa tırnaklar: Kısa tırnakları yemesi daha zor. Hatta bazı durumlarda acı bile verebilir. Kısa tırnak en kestirme önlemlerden.

Düzenli bakım:  Bakımsız tırnaklar sorunun temel nedenlerinden. Düzenli manikürle tırnak yemenin önüne geçilebilir.

Stres yönetimi: Stres tırnak yedirir. Stres yönetimi eğitimi almayı düşünebilirsiniz. Yoga, meditasyon, nefes teknikleri yardımcı olabilir.

Tırnakları sarmak: Tırnak çevresini lastikle veya yara bandıyla sarmak yararlı olabilir.

Eldiven giymek:  Üstteki yöntemler işe yaramazsa son çare eldiven. Parmak uçlarını tamamen kapatan bu yöntemle tırnak yemenin önüne büyük ölçüde geçilebilir.

Bu teknikler işe yaramıyorsa tırnak yeme anksiyete gibi ciddi psikolojik sorunların işareti olabilir. Kuşkunuz varsa psikologla görüşün.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Babalar gerçekten dokuz mu doğurur?

Özellikle baba adaylarının mutlaka bilmeleri gereken bazı püf noktalarından bahsedeceğiz. Yakın zamanda baba olmaya hazırlanıyorsanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir