Ana Sayfa / Estetik / Gençler için boy uzatma yolları var mı?

Gençler için boy uzatma yolları var mı?

Boy gençlikte büyük dert. Kimi yaz tatilini 10 santim uzayarak kapatıyor; kimi de onca çabaya rağmen sınıfın en kısası kalıyor. Aylarca basket oyna, süt iç, vitamin al santim işe yaramıyor. Bu tabloya ergenliğin buhranlı günlerini de ekleyince kısa boylu olmak tam bir kabus.  

Boyunun ileride ne kadar olacağını üç aşağı beş yukarı bilmek istiyorsan anne babana bakabilirsin. Çünkü genellikle seninki de onlarınkine yakın olacaktır. Ancak süreci etkileyen başka faktörler de var. 

Boyumun ne kadar uzun olacağı neye bağlı?

Nelere bağlı diye sorsak çok daha doğru olacak. Genetik faktörler, geçirdiğin hastalıklar, ergenliğe girme yaşın, nasıl beslendiğin…  Daha sayalım mı? Özetleyelim: Boy uzatmak için biraz genetik şansa biraz da besin, spor gibi takviyelere ihtiyacın var.

Peki gelecekteki boyumu şimdiden hesaplayabilir miyim?

Boyunun ne kadar uzayacağını doktor tahmin edebiliyor. Çocukluktan beri gittiğin bir doktor varsa ona bu konuyu danışabilirsin. Ama kendi başına da kabataslak hesap yapabilirsin.

Kızlar için: Babanın boyundan 12,7 cm çıkar. Bu sayıyı annenin boyuyla topla. Çıkan sonucu ikiye böl. İşte yaklaşık boyun.

Erkekler için: Annenin boyuna 12,7 cm ekle. Bunu babanın boyuyla topla. Toplam sayıyı ikiye böl. 

Ailemdekiler uzun ya da kısaysa ben de mi öyle olacağım?

Evet mümkün. Çünkü genler boyun üzerinde çok etkili. Hemen umutsuzluğa kapılma; boy uzatmanın tek faktörü genler değil.

Boyumun uzaması ne zamana kadar sürecek? Kızlarda ve erkeklerde değişiyor mu?

Hani boylarınızın birdenbire uzadığı dönem var ya. İşte o yaklaşık 2 yıl sürüyor. Ne zaman başlayıp ne zaman biteceği de duruma ve cinsiyete bağlı. Kızlarda 9 – 10 yaş arasında başlıyor. Ama asıl boy attıkları dönem 11 – 12 arası. Erkeklerdeyse 13. 

Erkekler bir yılda yaklaşık 10 cm büyüyor. Kızlarsa yaklaşık 7 cm. İşte kızlarla erkekler arasında boy farkı bu büyüme dönemine dayanıyor. 

Ergenliği tamamladığında boyunun uzaması da duracak. Çünkü kemik gelişimin artık tamamlanmış olacak. 

Boy uzatma yolları var mı? Egzersiz ya da ilaç işe yarıyor mu?

Boy uzatmanın en iyi yolu: sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, iyi bir uyku.  

Sağlıklı besinlere, bol kalsiyuma ihtiyacın var. Bunun için ilaca gerek yok. Dengeli beslenirsen, fast foodlar yerine sağlıklı et ve sebze yemekleri yersen zaten bunu doğal yolla yapmış olursun.

Dik durmak senin için artı. Ama boyunu uzatır sanıyorsan yanılıyorsun. Sadece iyi görünmeni sağlıyor. 

Piyasada boy uzatmayla ilgili birkaç ürün var. Kullanmak istiyorsan dikkatli olman şart. Çünkü hem zararlılar, hem de boy uzatmada pek işe yaramıyorlar. Boy uzatmayı sağlayan şey büyüme hormonu. Yapay ürünlerin hiçbiri büyüme hormonunun yerini tutamaz. Doktorun önerilerinden şaşmamak en doğrusu.

Sınıf arkadaşlarımdan çok uzunum. Ya da çok kısa. Ne yapacağım?

Yalnız değilsin. Sizin sınıfta senin gibi kimse olup olmaması fark etmez ama etrafta senin gibi birçok çocuk var. Bunu dert edinmek yerine başka şeylere odaklanabilirsin. Yetenek, zeka ya da sosyallik boyla olmuyor. Yeni bir şeyler öğren, hobi edin, spor yap, arkadaşlarınla vakit geçir… Hayatınla ve bedeninle barışık ol.

Boyun seni çok üzüyorsa doktora gidebilirsin. Doktor gelişimine bakarak boy uzatma tedavisine girmen gerektiğine karar verebilir. 


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Akupunkturla kilo verilir mi?

Akupunktur destekçilerinin bir kısmı, iğne tabanlı bu alternatif tıp yönteminin kilo vermede kullanılabileceğini savunmaktadır. Geleneksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir