Ana Sayfa / Kimdir / Emily Blunt Kimdir ?

Emily Blunt Kimdir ?

Emily Blunt 23 Şubat 1983’de Londra – Birleşik Krallık’da dünyaya gelmiştir. The Devil Wears Prada, Edge of Tomorrow ve Into the Woods filmleriyle tanınan meşhur oyuncu genç yaşlardan itibaren oyunculuğa ilgi duymuştur. Çocukluklarında kekeme olan Emily Blunt, ondan sonra kekemeliği aşmış ve 18 yaşlarındayken Romeo ve Juliet’in tiyatro uyarlamasında rol almıştır. Roehampton’daki Place School in Roehampton Okulun’da eğitimine süregelen güzel oyuncu, ondan sonra Hurtwood House lisesine gitmiş ve 2000 senesinde Edinburgh Festivali’nde erkek oyuncu Kenneth Mcreddie’nin dikkatini çekerek oyunculuk becerilerini sergilemiştir.
Emily Blunt, mesleki kariyerine 2001 senesinde tiyatro sanatçısı olarak adım atmıştır. Aralarında Vincent in Brixton ve Romeo and Juliet de olmak suretiyle pek oldukca West End yapımında rol aldı. İlk kez 2003’te İngiliz TV drama dizisi Boudica-The Warrior Queen’de Itolda karakterine yaşam veren Emily Blunt, 2005 senesinde Amerikalı kadın oyuncu Susan Sarandon’a yaşam verdiği Irresistible filmimizde rol aldı. Emily Blunt bu filmi ile hem eleştirmenlerden hem de fanatiklerinden pozitif yorumlar aldı.
Devil Wears Prada filmimizde kıdemli asistan Emily olarak yer edinen Emily Blunt, 2006 senesinde gösterime giren bu filmle kariyerindeki ilk yükselmeyi yaşamış oldu ve oldukca güzel yorumlar aldı. Peşinden gelen The Devil Wears Prada filmi ile BAFTA ve Altın Küre Ödülleri için aday gösterilen güzel oyuncu, 2014’te Johnny Depp, Anna Kendrick, Meryl Streep, Tracy Ullman ve James Corden’in oynadığı Into the Woods filmiyle beyazperdede göründü.
Emily Blunt son olarak 2018’de gösterime girecek olan A Quiet Place ve Mary Poppins Returns filmlerinde rol almıştır.

Emily Blunt’ın Oynadığı Filmler

Emily Blunt’ın kariyeri süresince yer almış olduğu filmler ve yaşam verdiği karakterler şu şekildedir;
Boudica (2003) – Isolda
My Summer of Love (2004) – Tamsin
The Strange Case of Sherlock Holmes & Arthur Conan Doyle (2005) – Jean Leckie
Irresistible (2006) – Mara
The Devil Wears Prada (2006) – Emily Charlton
Wind Chill (2007) – Girl
The Jane Austen Book Club (2007) – Prudie Drummond
Dan in Real Life (2007) – Ruthie Draper
Charlie Wilson’s War (2007) – Jane Liddle
Sunshine Cleaning (2009) – Norah Lorkowski
The Great Buck Howard (2009) – Valerie Brennan
The Young Victoria (2009) – Queen Victoria
Wild Target (2009) – Rose
The Wolfman (2010) – Gwen Conliffe
Gulliver’s Travels (2010) – Princess Glory
Looper (2012) – Sara
Yarının Sınırında (2014) – Rita Vrataski
The Girl on the Train (2016) – Rachel

Emily Blunt’ın Almış olduğu Ödüller

Emily Blunt, 2009 senesinde Senenin İngiliz Sanatçısı kategorisinde BAFTA Ödülünü kazanmıştır. 2015 senesinde Edge of Tomorrow filmi ile Bir Aksiyon Filmimizde En İyi Hanım Oyuncu’kategorisinde Critics Choice Film Ödülü’nü kazanmıştır. 2007’de ise Emily Blunt, tv dizisi Gideon’s Daughter ile Altın Küre Ödülü’nü kazanmıştır.

Emily Blunt’ın Kişisel Yaşamı

Emily Blunt, 2005 yılından 2008 yılına kadar Kanadalı müzisyen Michael Buble ile ilişki içindeydi. 2008’de Amerikalı erkek oyuncu John Krasinski ile ilişkiye başladı ve çift 2010’un Temmuz ayında evliliğe ilk adımını attı. Çiftin 2 evladı var.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir erkek oyuncu ve yazardır. Domhnall Gleeson son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir