Ana Sayfa / Egzersiz / Egzersizle sağlık harcaması azalır mı?

Egzersizle sağlık harcaması azalır mı?

Düzgün beslenme ve düzenli egzersizle ilaca ve doktora giden paralar azalır; sağlık sigortasının maliyeti de hafifler. Doktorlar osteoporoz, kolesterol, yüksek kan basıncı, diyabet ve felç gibi sorunlarda reçetenin başına egzersiz ve diyeti boşuna yazmıyor. Kısa vadede hastane masraflarını azaltmak, uzun vadede sağlıklı olmak için diyet ve egzersiz büyük önem taşıyor. 

Sağlık elden gitti mi para dediğin nedir ki? Demesi kolay. Bu devirde para yoksa sağlık da yok. Onca kontrol, test, operasyon, doktor ve hastane ziyareti, tanı ve tedavi sigorta olmasa altından kalkılacak gibi değil. Sigorta kaçınılmaz. Poliçenin sizi hasta etmemesi için de önlem almak, sağlıklı yaşamaya çalışmak gerekli. Daha sağlıklı beslenirseniz, doymuş yağlardan uzak durursanız kolesterol kolay kolay başa bela olamaz örneğin. Yaşam tarzınızdaki aşırılıkları törpüleyerek belki biraz tatsız tuzsuz zamanlar geçirirsiniz ama uzun vadede siz kazanırsınız. İlaç ve bakım masrafınız da az olur. 

Kötü beslenme alışkanlıkları ve egzersiz noksanı her şey yolunda gitse bile hasta olmak için yeterli. Yüksek kan basıncı, kolesterol, kan şekeri gibi metabolik sorunlar buna örnek. Araştırmalara göre 40 – 60 yaş arası yetişkinlerin neredeyse yarısı bu tür hastalıklarla cebelleşiyor. Çözüm bir yana, peşinden kalp yetmezliği, felç, kanser, tip 2 diyabet gibi ölümcül hastalıklar sökün ediyor. Bu hastalıkları tedavi edebilmek için daha fazla para gerekeceği açık. Diyabet hastasıysanız sigorta masraflarınız artıyor; hatta bypass gibi operasyonları kendi cebinizden karşılamak zorunda kalıyorsunuz.

Egzersiz ne işe yarıyor?

Egzersiz çoğu hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde etkili. Örneğin ağırlık kaldırma egzersizleri kemik yoğunluğunu arttırıyor; kırık riskini azaltıyor. Düzenli oksijen egzersizi “iyi” kolesterol düzeyini yukarı taşıyor; kalp hastalığı riskini aşağı çekiyor ve statin gibi pahalı ilaçlara yapılacak masraf cepte kalıyor. 

Araştırmalara göre amerikalı işçiler sırt ağrıları yüzünden her yıl 100 milyondan fazla iş günü izin yapıyor. Sırt ağrıları genellikle aşırı kilodan, omurgada ve arka kaslarda oluşan baskıdan kaynaklanıyor. Egzersiz kiloyu azaltıyor; sırt ve karın kaslarınızı güçlendirerek dik durmanızı sağlıyor.

Çoğu şirket işçilerin sağlıklı kalması ve sağlık masraflarının azalması için zindelik programları uyguluyor. Bu sayede işçilerin sigorta, ilaç ve tedavi masrafları da azalıyor. Zindelik programları, şirket bünyesine spor salonu kurmak, işçilerin spor salonu üyeliklerine indirim yapmak, beslenme eğitimi vermek ve kafeteryada sağlıklı yiyecekler servis etmek olarak düşünülebilir.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Egzersizde motivasyon arttırıcı öneriler

Spor yapmak zor. Zaman sıkıntısı, yorgunluk, iş güç derken spor yapılacaklar listesinin arka sıralarına düşüyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir