Ana Sayfa / Egzersiz / Düzenli Egzersiz Meme Kanseri Riskini Azaltıyor

Düzenli Egzersiz Meme Kanseri Riskini Azaltıyor

Yapılan araştırmalara göre meme kanseri gibi hastalıklarla mücadele etmede haftada en az 5 ya da 6 saat egzersiz yapmak kanser riskini azaltmakta son derece faydalı oluyor. Aynı zamanda meme kanseri riski konulmuş ve tedavi olmuş kişilerin bu hastalığa yeniden yakalanmalarının da önüne geçebiliyor. Egzersiz yapmanın sağlık konusunda her şeye iyi geldiği artık bilinen bir gerçek.  Sağlıklı yaşamın olmazsa olmazları arasında bulunan egzersiz kan şekerini düzenlediği için aynı zamanda insülinin belirli bir oranda kalmasına neden oluyor insülin miktarının korunması ise meme kanseri hastalığında son derece önemli bir faktör. İnsülin meme hücreleri üzerinde özellikle memelerin gelişme ve büyümeleri üzerinde önemli bir hormon. Uzmanların belirttiği gibi haftada belli saatlerde yapılan düzenli egzersiz sonucu kişiler yağ dengelerini koruyabiliyor ve bu durum da kanser riskinin azalmasında büyük rol oynuyor. Egzersiz yapmayan ve fazla yağ hücresine sahip olan kişilerde östrojen üretimi de fazlalaşıyor. Meme kanserinde özellikle meme uçlarının fazla östrojene maruz kalmalarından dolayı riskin arttığı da yapılan araştırmalar sonucu ortaya koyulmuş durumda. 

Egzersiz yapmayan kadınlara oranla, haftada belirli aralıklarla ve düzende egzersiz yapan kadınlar 30 kat daha az kanser riski taşıyorlar. Özellikle menopoza giren kişilerde fazla kilo alımına bağlı olarak da ortaya çıkabilen meme kanseri ile mücadele etmek için doktorlar mutlaka kilo verilmesini ve vücuttaki fazla yağı yakacak şekilde düzenli egzersiz yapılmasını tavsiye ediyorlar. Egzersizden faydalanılan en önemli dönem ise ilk hamileliğinden sonra menopoz evresine kadar geçen süre içinde düzenli olarak egzersiz yapan kişilerde görülüyor. Aynı şekilde menopoz sonrasında da düzenli egzersize devam etmek meme kanseri riskini düşürmeye devam ediyor. 

Spora Vakit Ayırın

Pek çok kişi yoğun hayat düzeni içinde egzersiz yapacak vakit bulamadığı için şikayet etmektedir. Ancak meme kanseri gibi tüm dünyada giderek artan ve emen hemen tüm kadınları risk altında tutan bir hastalığı önlemede risk azaltıcı olan egzersize mutlaka zaman ayırmak gerekiyor. Doktorlar arada bir yapılan ya da yoğun şekilde yapılan egzersizlerden ziyade az da olsa düzenli olarak yapılan egzersizin çok daha faydalı olduğu görüşünde birleşiyorlar. Hiçbir şey yapamayan kişilere özellikle haftada birkaç kez yürüyüş yapmaları da tavsiye ediliyor. İşe gidip gelirken araba değil toplu taşım araçlarını kullanmak, bir durak önce inerek yürümek ve asansör yerine merdiven kullanmayı tercih etmek de düzenli yapıldığında egzersiz görevi görüyor. 

Meme Kanseri

Alkol Tüketimi Meme Kanseri Riskini Arttırıyor

Meme kanseri riski oluşturan nedenler arasında hormonal ve hormonal olmayan nedenler sayılabilir. Bunlar arasında bilinen nedenlerden biri de alkol tüketimi oluyor. Yapılan bilimsel araştırmalara göre haftada bri kaç kadeh alkol alan kişilerde meme kanserine yakalanma riski oldukça fazla görülüyor. Özellikle bu oran alkol almayan kişilere göre en az 15 kat daha fazla. Doktorlar alkol kullanan kadınların özellikle 40 yaş sonrasında alkol almayı bıraksalar bile meme kanseri risklerinin aynı oranda devam edebileceğini bildirerek alkol tüketiminde bir kez daha düşünülmesi gerektiğinin altını çiziyorlar. Pek çok ülkede ve pek çok bilim adamı tarafından yapılan araştırmalarda alkol ile mem kanseri arasındaki bağın tam olarak belirleyici olmasa da risk artırması açısından ilişkili olduğu bildiriliyor. Alkolün kadınlardaki östrojen miktarını artırmasından dolayı riski büyüttüğü de düşünülmektedir.

Alkol  ve sigaradan uzak yaşayarak ve özellikle düzenli egzersiz yaparak meme kanseri riskini azaltabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli olarak muayene olmanız ve kontrollerinizi de aksatmamanız meme kanserine yakalanma riskinizi azaltacak ve erken teşhise neden olacaktır. 


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Egzersizde motivasyon arttırıcı öneriler

Spor yapmak zor. Zaman sıkıntısı, yorgunluk, iş güç derken spor yapılacaklar listesinin arka sıralarına düşüyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir