Ana Sayfa / Jinekoloji / Düşük yaptım. Şimdi ne olacak?

Düşük yaptım. Şimdi ne olacak?

Düşük yapmak ailenizi sonsuza kadar değiştirebilir. Duygusal yüklerle dolu süreci atlatmak için sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirmelisiniz.

Düşük yapmak yıkıcı bir süreç. Ne zaman ya da hangi koşullar altında olursa olsun. Geleceğe dair hayalleriniz umutlarınız bir anda tuzla buz olacak. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşüneceksiniz. Zamanla bu düşünceler hafifleyecek. Kaybınız için yas tutun. Durumu kabullenin. Önünüze bakın.

Düşük yaptıysanız yas tutun

Hamileliğiniz bebeğinizin doğumuyla sonlanmadıysa birçok farklı duyguyu aynı anda yaşayabilirsiniz. Bu duygular şöyle:

İnkar. Başlangıçta olanları kabul etmeniz imkansız görünebilir. Şoke olabilirsiniz. İnançsızlığa düşebilirsiniz.

Öfke. Kendinize, eşinize ya da bunların olmasına izin verdiği için tanrıya kızabilirsiniz.

Suçluluk. Bebeğinizin düşmesine engel olup olamayacağınız kafanızı kurcalayabilir.

Depresyon. Kederiniz ve hüznünüz kendinize acımanıza neden olabilir. Günlük aktivitelere ilgi duymama, yeme ve uyuma alışkanlıklarında değişme, karar verme ve konsantre olmada güçlük gibi klinik depresyon belirtileri yaşayabilirsiniz.

Kabullenme. Düşük yaptığınızı asla unutmayacaksınız. Fakat saydığımız bütün bu adımlar sizi durumu kabullenmeye daha çok yaklaştıracak. Bu da acınızın hafiflemesini sağlayacak.

Sevdiğiniz diğer kişiler de (bebeğinizin büyükannesi, büyükbabası) kızgınlık, hüzün, acı gibi duygular yaşayabilir.

Duygu değişiminin bazı evrelerinde kendinizi daha rahat hissedeceksiniz; bazılarını tamamen es geçeceksiniz. Bebeğinizin kaybını kabullenmeniz uzun sürecek. Nasıl çözümleyeceğinizi bilemeyeceğiniz öfke, suçluluk gibi duvarlarla karşılaşacaksınız. Yeni doğmuş bir bebek görmek duygularınızı tetikleyecek, zor duygular yaşatacak, gözyaşlarınız akacak. Bunlar gayet normal. Kendinize bir süre izin verin. Yakanızı bırakın. İçinizden geliyorsa ağlayın. Aynı duygu durumunda, hep yasta daima hüzünde kalmaya uğraşmayın. 

İyileşin

Kendinizi toparlamanız için birkaç önerimiz var:

Kendi kararlarınızı kendiniz verin. Dostlarınız ve sevdikleriniz kaybettiğiniz bebeğinizi hatırlatacak her şeyi ortadan kaldırmayı teklif edebilir. Bebeğin eşyaları ve hamilelik giysilerinin kaderi sadece sizin elinizde. Bunları kaldırmaya ya da uzaklaştırmaya hazır değilseniz, istediğiniz kadar zaman sizin. Her söze kulak asmayın.

Bebeğinizin hatırası olsun. Bebeğinize isim vermeyi düşünebilirsiniz. Bebeğiniz için küçük bir nişane, onu hatırlatacak bir eşya daha rahat hissettirebilir. Ağaç dikin, mücevher alın ya da bebeğinizin onuruna onu yaşatacak başka bir şey yapın. Bebeğinizi hamileliğin sonlarına doğru kaybettiyseniz ultrason resmini de saklamak isteyebilirsiniz.

Ağırdan alın. Her yeni gün bir öncekinden çok daha iyi olacak. Geleceği düşünmek sizi bunaltıyorsa tek güne odaklanın. Ev alma, iş değiştirme gibi planlarınızı yapabiliyorsanız erteleyin.

Kendinize iyi bakın. Yeterince dinlenin, sağlıklı beslenin ve hareket edin. Alkol ya da sigara hiçbir derdinize çare değil. Yeniden başlamayın.

Eşinizle konuşun. Eşiniz acısıyla mücadele ederken sizinle aynı yöntemi kullanmayacaktır. Biriniz bebek hakkında konuşmak isterken diğeri üstünü kapatmak isteyebilir. Her şeye açık olun ve eşinize karşı dürüst olun.

Günlük tutun. Hislerinizi ve düşüncelerinizi yazmak acınızı hafifletecek. Bebeğinize mektup, not ya da şiir yazabilirsiniz.

Başkalarının yardım etmesine izin verin. Her zaman arkadaşlarınız ya da sevdikleriniz yardım için en doğru yolu ya da en doğru sözü bulmayabilir. Desteğe ihtiyacınız olduğunda söyleyin. Bebekle ilgili düşüncelerinizi bilmelerine izin verin.

Depresyonun süresi çok fazla uzadıysa, başa çıkmakta zorlanıyorsanız bir psikoloğa danışmanızda fayda var.

Düşük yaptıktan sonra geleceğe umutla bakın

Düşük yapan birçok kadının başka hamilelikleri başarılı sonuçlanıyor, bunu aklınızdan çıkarmayın. Yasınız hafiflediğinde eşinizle yeni bir hamilelik hakkında konuşma vaktiniz gelmiş demektir. Yeni bir hamilelik önceki kaybınızın üzüntüsünü silmeye yardımcı olabilir. Geleceğe dair hayallerinizin ve umutlarınızın yeniden yeşermesini sağlayabilir.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Emzirme kararı nasıl verilir?

Emzirme kararı nasıl verilir?

9 aydır onu bekliyorsunuz. Her şeyin en iyisini istiyorsunuz. Peki nasıl besleyeceksiniz? Emzirme kararı nasıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir