Ana Sayfa / Kimdir / Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir erkek oyuncu ve yazardır. Domhnall Gleeson son olarak The Revenant ve Yıldız Wars benzer biçimde popüler filmlerde oynamıştır.

Domhnall Gleeson ve Film Kariyeri

Gleeson İrlanda’nın başkenti Dublin şehrinde dünyaya gelmiştir. Babası Brendan Gleeson benzer biçimde erkek oyuncu olmaya kabul eden Gleeson, Dublin Teknoloji Enstitüsü’nde 4 senelik medya sanatları bölümünü tamamlamıştır. Mezun olduktan derhal sonrasında 2006 senesinde Studs adlı filmimizde babasıyla birlikte rol almıştır. Ödüllü kısa filmler Six Shooter ve Boy Eats Girl’de rol alan Gleeson, ek olarak The Last Furlong adlı bir İrlanda dizisinde de oynamıştır. 23 yaşlarındayken The Lieutenant of Inishmore adlı Broadway şovundaki performansıyla ile Tony Award ödülüne layık gösterilmiştir.

2010 yılına kadar irili ufaklı bir oldukca prodüksiyonda rol alan Gleeson, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filmimizde oynadığı Alastor Moody rolüyle meşhur olmuştur. Ek olarak True Grit benzer biçimde ödüllü bir filmimizde de oynayan Gleeson, 2011 senesinde Ifta Award tarafınca verilen “en iyi erkek oyuncu” ödülünü kazanmıştır. 2011 yılından sonrasında da kaliteli prodüksiyonlarda rol alan Gleeson, son olarak Yıldız Savaşları Güç Uyanıyor filmimizde kaptan Hux rolünü canlandırmıştır.

Domhnall Gleeson Hakkında Özetlemek gerekirse

Bir Aston Villa fanatiğidir. Babası ile vakit buldukça maçlara gitmekten oldukca mutlu bulunduğunu devamlı dile getirir. 1.85 m boyundadır. En sevilmiş olduğu film 2002 yapımı Punch-Drunk Love’dır. Ex Machina, Yıldız Wars, Brooklyn ve The Revenant benzer biçimde devasa yükseklikte reytingli filmlerde başrollerde oynamıştır. Oynadığı tv dizileri: The Last Furlong, Your Bad Self, When Harvey Met Bob ve Black Mirror. 2013 yapımı About Time adlı duygusal komedide başrollerini paylaşmış olduğu Rachel McAdams’e hayranlığını devamlı dile getirmektedir. 2017 senesinde çıkması planlanan Yıldız Savaşları 8 filmimizde de gene kaptan Hux rolünü oynayacaktır. Babası Brendan Gleeson, Edge of Tomorrow, In Bruges, Into the Storm, Beowulf ve Troy benzer biçimde bir oldukca popüler filmimizde rol oynamıştır. Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filmimizde babasıyla birlikte rol oynamıştır. İnsanlar babası yüzünden bu görevi aldığına inanır diye ilkin teklifi geri çevirmiş sonrasında kabul etmiştir.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

John Boyega Kimdir ? Filmleri Nelerdir ?

John Boyega Kimdir ? Filmleri Nelerdir ?

John Boyega 17 Mart 1992 doğumlu bir İngiliz aktördür. John Boyega Yıldız Wars Gücün Uyanışı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir