Ana Sayfa / Kimdir / Dan Brown Kimdir ?

Dan Brown Kimdir ?

Dan Brown, 22 Haziran 1964’te Exeter – New Hampshire’de dünyaya gelecek olan ABD’lı yazardır. Sırları seven ve sembollerden hoşlananlar için Dan Brown’un kitapları sınırlarınızı zorlamanızı elde edecektir. Müzisyen olarak kariyerine başlamış olan Brown hemen sonra tam amanlı olarak yazar olmaya karar vermiş ve bugün tüm dünyada oldukca satanlar listesine giren kitapları yazmıştır. Melekler ve Şeytanlar, Da Vinci Şifresi, Yitik Sembol ve Cehennem benzer biçimde kitapları en oldukca satanlar içinde bulunmakla birlikte meşhur yazar, son olarak Başlangıç kitabını çıkarmıştır.
Bir çok eseri eleştirmenlerden pozitif tepkiler alan Brown’un kitapları 2012 yılı itibariyle 200 milyondan fazla satmıştır. Kitapları 52 dile çevrilen usta yazarın birçok kitabı da filme uyarlanmıştır.
Dan Brown, New Hampshire’de matematik öğretmeni Richard G. Brown ve müzik profesörü Connie Brown’un oğlu olarak dünyaya geldi. Üç çocuğun en büyüğü olan Dan Brown, Philives Exeter Academy’deki örgün eğitimini tamamladıktan sonrasında kendisini Amherst College’a kaydettirdi. 1985 senesinde Brown, Sevilla Üniversitesi’nden sanat zamanı dersi almak için Sevilla’ya gitti ve 1986 senesinde Massachusetts’teki Amherst College’dan mezun oldu.
Sidney Sheldon’ın Kıyamet Günü Komplosu romanının okumak, usta yazarın yaşamının seyrini tamamen değiştirdi. Metnin basitliği ve hikayenin ele alındığı verimlilikten esinlenen Brown, yazarlık kariyerine adım atmak istedi. Ustalaşmış bir halde yazı yazmaya devam etmek için, ilk romanı Dijital Kale üstüne çalışmaya başlamış olan yazar, 1996’da öğretmenlikten ayrıldı ve 1998’de Dijital Kale adıyla ilk romanı gösterildi. Sonrasında İhanet Noktası ve Melekler ve Şeytanlar kitaplarını çıkaran Dan Brown’un büyük çıkışı Da Vinci Şifresi ile oldu. Da Vinci Şifresi New York Times’ın En Fazlaca Satanlar sıralamasında ilk yedi günde yerini aldı. 2009 itibarıyla dünya genelinde 81 milyon kopya sattı.

Dan Brown’un Kitapları

Dan Brown’un bu zamana kadar yazdığı tüm kitaplar şu şekildedir;
Dijital Kale (1998)
Melekler ve Şeytanlar (2000)
İhanet Noktası (2001)
Da Vinci Şifresi (2003)
Yitik Sembol (2009)
Cehennem (2013)
Başlangıç (2017)

Dan Brown Filmleri

Dan Brown’un kitaplarından bazıları filme uyarlanmıştır. Bu uyarlamalardan ilki Robert Langdon Serisi’ndeki Da Vinci Şifresi olmuştur. Filmimizde başrolde Tom Hanks bulunmaktadır. Da Vinci Şifresi’nin arkasından Melekler ve Şeytanlar kitabı ile Cehennem kitabı da beyazperdeye uyarlanarak seyircilere kazandırılmıştır. Her iki filmimizde başrolde gene Tom Hanks bulunmaktadır.

Dan Brown’un Müzik Kariyeri

Üniversitede eğitiminin bitmesinin arkasından Brown’un kariyer seçenekleri içinde müzik bulunuyordu. Bunu ilerletmek için bir synthesizer ile efektler yaratmaya başlamış olan yazar, SynthAnimals adlı bir çocuk kasedi çıkardı. Kaset, birkaç yüz kopya satarak iyi bir başarı elde etti ve bu başarı Dan Brown’un Dalliance adlı kendi plak şirketini kurmasını sağlamış oldu.
Brown, 1991’de bir şarkıcı-şarkı yazarı ve piyanist olarak kariyer yapmak için Hollywood’a taşındı. Sadece, müzik kariyeri, istikrarlı bir halde ilerlemediği için, Beverly Hills Hazırlık Okulu’nda İspanyolca öğretmeye başladı. Usta yazar, 1994 senesinde, bir sonraki albümü olan Melekler ve Şeytanlar adlı bir CD yayınladı.

Dan Brown’un Başarıları

Dan Brown, 2005 senesinde Time dergisi tarafınca senenin en etkili 100 kişisinden biri seçildi. Aynı yıl, Forbes dergisi meşhur yazarı Celebrity 100 listesine ekledi.

Dan Brown’un Kişisel Yaşamı

Dan Brown 1991’de Los Angeles’a taşındığında Blythe Newlon ile tanıştı ve çift New Hampshire civarlarındaki Pea Porridge Pond’da 1997’de evliliğe ilk adımını attı.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson Kimdir ? Filmleri Neler ?

Domhnall Gleeson 12 Mayıs 1983 doğumlu İrlandalı bir erkek oyuncu ve yazardır. Domhnall Gleeson son …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir