Ana Sayfa / Gıda Takviyesi / Besin emilimi arttıran sağlıklı yağlar

Besin emilimi arttıran sağlıklı yağlar

Besin yoluyla alınan yağlar A, D, E, K vitaminleri, lutein, likopen ve beta karoten gibi besinlerin emilim oranını arttırır. Risk içeren yağlardan mümkün olduğunca uzak durun ve sağlıklı yağları tercih edin. Doymamış yağlar, sağlıklı yağlardır. Trans yağlardan kaçının ve doğmuş yağ tüketiminizi sınırlayın. 

Doymamış Yağlar

Oleyik asit gibi zeytin, avokado, fındık ve tohum bitkilerinde bulunan yağlar tekli doymamış yağlardır. Bu yağlar bakımından zengin besinler tüketerek kalp hastalıkları ve kolesterol seviyenizi düşürebilirsiniz; bu durum aynı zamanda, özellikle diyabet hastalarının ilgilendiren bir durum olan kan şekerinin kontrol edilmesi bakımından da fayda sağlayacaktır. 

Omega-3 Yağ Asidi

Omega-3 yağ asitleri çoklu yağ asitleridir. Dokosahekzaenoik, eicosapantenoik ve alfa-linolenik adı verilen üç farklı asitten oluşurlar. Omega-3 yağ asitleri oldukça önemlidirler çünkü sağlığınız için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu fakat vücut tarafından üretilmeyen maddelerdir. Göz ve beyin gelişimi açısından önemlidirler ve sadece beslenme yoluyla alınabilirler. Somon, sardalya, ceviz ve diğer omega-3 yağ asidi kaynaklarının iltihap önleyici etkileri de bulunur ve depresyon, kanser ve kalp kastalıklarına iyi gelirler.

Omega-6 Yağ Asidi

Omega-6 yağ asitleri de çoklu temel yağ asitleri arasında yer alır. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesi, omega-6 yağ asitlerinin büyüme, gelişim ve beyin fonksiyonlarının gerçekleşmesi için vazgeçilmez olduğunun altını çizmektedir. Kemiklerin kuvvetlenmesi, deri ve saç büyümesi, metabolizmanın düzenlenmesi ve üreme sisteminin işlevinin koruması bakımından oldukça önemlidirler. Omega-6 yağ asitleri birçok nebati yağda bulunur ve normal beslenen bir insan, ihtiyacı olandan fazla omega-6 alır. Omega-6 yağ asitlerinin fazla tüketilmesi vücutta iltihaplara ve ağrılara yol açabilir.    

Uzak Durulması Gereken Yağlar

Trans yağları beslenme planınızdan kesinlikle çıkarın ve birçok doymuş yağdan kaçının. Trans yağlar, sıvı nebati yağlardan yapılan fakat katı halde bulunmaları için kimyasal olarak değiştirilen yağlardır. Margarinde ve kızarmış ve işlenmiş besinlerde bulunan trans yağlar, kötü huylu kolesterol seviyenizi yükseltir ve iyi huylu kolesterol seviyenizi düşürür. Kötü huylu kolesterolün yükselmesi birçok kalp hastalığına yol açar ve iyi huylu kolesterolün azalması da kalp hastalıklarının oluşma riskini arttırır. 

Doymuş yağlar, oda sıcaklığında katı haldedirler ve et, süt ürünleri, yumurta ve bazı tropik yağlarda bulunurlar. Fazla tüketildiğinde, doymuş yağların da kötü huylu kolesterolü arttırdığı bilinmektedir.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

L-tirozin ve dimetilglisin arasındaki fark nedir?

Tirozin ve dimetilglisin vücutta doğal olarak bulunan 10 aminoasitten ikisi. Valin gibi temel aminoasitlerin aksine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir