Ana Sayfa / Çocuk / Bebek nasıl uykuya dalar?

Bebek nasıl uykuya dalar?

Bebek doğduğundan beri uykulara veda mı ettiniz? Üzülmeyin yalnız değilsiniz. Bu neredeyse tüm anne babaların sorunu. Ama emin olun çözümü var.

Bir ritim tutturun

Yeni doğanlar günde en az 16 saat uyuyor. Ama kuş uykusu dediğimiz cinsten. Bir uyur bir uyanık. Bu alışkanlık başta düzensiz de olsa zamanla daha iyi bir uyku programı tutturulduğunun müjdesini verelim.

3 aylık olduğunda bebek 5 saat aralıksız uyumayı öğreniyor. Hatta 6 aylıktan itibaren gece uykusu 9 ile 12 saat arası. Düzeni emzirme zamanlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Ufaklık karnı doyunca uyumaya alışırsa siz de mutlu uykularınıza geri dönebilirsiniz.

Uyku alışkanlıkları

Bebeğinize uyku alışkanlığını edindirme görevi size düşüyor. İşte güzel bir gece uykusu için birkaç öneri:

Gün içerisinde aktif olmasını sağlayın. Bebek gündüz ne kadar yorulursa gece de bir o kadar deliksiz uyur. Onunla konuşun, oyunlar oynayın. Gülmesini, eğlenmesini, hareket etmesini sağlayın.

Uyku saati belirleyin. Her gün belli bir yatak saatine uyduğunuzda bu alışkanlık haline gelecek. Banyo, şarkı, ninni, hikaye… Hepsi ona huzur veriyor. Bu aktiviteleri uykudan önce yaparsanız o da zamanla uykuyla bağdaştıracak.

Uyanıkken yatırın. Kendi kendine uyumayı öğrenmeli. Hatırlatalım, sizin için kolay olmayacak. Her seferinde ağlayacak, onu almanızı isteyecek. Ama sonucun başarılı olacağı garanti.

Sakinleşmesi için zaman tanıyın. Rahat bir yer bulup da uykuya dalmadan önce ağlayacak. Bunu zaten biliyorsunuz. Peki ya ağladığı zaman nasıl davranmalısınız? Tıpkı bir büyük gibi. Sırtını okşayın. Onunla konuşun. Sizin sesinizi ve orda olmanızı çok sevdiğini de unutmayın.

Emzik verin. Aslında uzmanlar çok fazla önermiyor. Ama uykuya dalma aşamasında emzik iyi bir arkadaş olabilir.

Gece gürültülerine alışın. Bebekler sürekli kıpırdanır, mırıldanır, ağlar. Siz de onun acıktığını ya da altını kirlettiğini düşünebilirsiniz. Ama her zaman böyle olmaz. Ona birkaç dakika müsaade edin. Tekrar uykuya dalacaktır.

Gece az ilgilenin. Acıktığında ya da altını kirlettiğinde bunu çabucak çözün. Işığı açmayın. Mümkünse gece lambasını kullanın. Böylece bebek bunun uyku vakti olduğunu anlayacak. Yoksa oyun zamanı zannedecek.

Yanınızda yatırmayın. Birlikte yattığınız sürece daha zor uyuyacaktır. Yanınızdan ayırmak istemiyorsanız beşiğini kendi odanıza taşıyın.

Ona da saygı gösterin. Evet, o bir bebek ama onun da içgüdüleri var. Tıpkı yavru bir kuş gibi. O zaman siz de uyku programını onun durumuna göre ayarlayın. 


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Bebeğim diş mi çıkarıyor?

Dişsiz şirin gülümsemesini kaybetmesine az kaldı. Bebeğiniz beslenme adına büyük bir adım atacak. Kısa bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir