Ana Sayfa / Çocuk / Bebeğim diş mi çıkarıyor?

Bebeğim diş mi çıkarıyor?

Dişsiz şirin gülümsemesini kaybetmesine az kaldı. Bebeğiniz beslenme adına büyük bir adım atacak. Kısa bir süre sonra katı gıdalarla beslenebilecek. Ondan önce ikinizin de geçmeniz gereken zorlu bir yol var.

İlk çıkan diş alttan olur muhtemelen üstten çıkacak bir diş bunu takip eder. Süt dişlerinin çıkması ortalama 2.5 yaşında tamamlanır.

Diş çıkarmanın belirtileri

Bebekler için diş çıkarma zamanından bahsetmek güç. Çoğu bebek 6 aylıkken diş çıkarmaya başlar. Bazıları da 1 yaşında hala başlamamış olabilir. Dişler çıkmaya başladığında önce küçük beyaz bir nokta belirir. Parmağınızı bu noktaya değdirdiğinizde keskin olduğunu hissedersiniz. Emzirirken hissetme ihtimaliniz de var.

Ağlamak ve salya akıtmak diş çıkarmanın en bilinen belirtileri. Yanakların kızarması, oyuncaklarla dişlerini kaşımak, kırmızı dişetleri, yüksek ateş, iştahsızlık ve huzursuzluk gibi diğer belirtileri de var. Ateşin bu süreç içinde 38 C ye kadar yükselmesi normal, endişelenmeyin. Ancak yüksek ateş uzun süre devam ediyorsa ve ishal de varsa doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Bunlar diş çıkarmanın belirtileri değil.

Acıyı azaltmanın yolları

•    Bebeğinize çiğnemesi için sert bir şey verin. Bu sırada yutma ve boğulma riskine karşı gözünüzün önünde olması önemli. Diş kaşıma oyuncakları bunun için ideal. Ama ekmek parçası, soyulmuş havuç da işe yarıyor. Diş kaşıma halkasını şekerli bir şeye batırıp bebeğinize vermeyin. Unutmayın bebeğinizin dişlerini çürümekten korumak için şekerden uzak tutmak önemli.
•    Serin şekersiz bir içecek bebeğinizi yatıştırabilir. En iyi seçim su.
•    Bebeğinizin çok salyası akıyorsa, çenesini silmeyi ihmal etmeyin ki çenesinin hassas teninde küçük kırmızı döküntüler olmasın.
•    Onun dikkatini gösterişli şeylere vermesini sağlayabilirsiniz.
•    Kullanabilecek büyüklükteki bebeklere diş çıkarma ağrılarını dindirmek için özel ağrı kesiciler verilebilir.
•    Nazikçe diş etlerine masaj yapabilirsiniz. Bu işlem sırasında elinizin temiz olmasına dikkat edin.
•    Bebeklerin diş çıkarırken ateşlenmeleri doğal. Bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız doktorunuzla görüşün.
•    Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladığında emzirmeyi bırakmayın. Emerken ısıramazlar. Eğer karnı doyduktan sonra sizi ısırmaya başlarsa engellemek için cesaretini kırın ve sadece hayır diyerek göğsünüzü çekin.
•    Acı ve ağrı beslenme problemlerine neden oluyorsa bir fincan ya da değişik şekilli bir emzik acıyı azaltıp yeme miktarını arttırabilir.

Bebeğinizin dişleri nasıl temizlenmeli?

Bebeğinizin dişleri çıkmaya başladıktan itibaren temizlenmesi gerek. Bu bebeğinizin ağız sağlığında önemli bir adım. Sizi dişinizi fırçalarken izlemesine izin vererek başlayabilirsiniz. Özel bir bebek diş fırçasına küçük bir miktar diş macunu koyun. Unutmayın onu günde iki kez diş fırçalamaya alıştırmak zorundasınız.

Diş fırçalama bazı bebeklerin canını sıkabilir. Eğlenceli hale getirin. Kucağınıza oturtup parmağınıza sürdüğünüz az miktar diş macununu onun dişlerine sürün. Başlarda parmağınız bu işi görmeye yetecek ama dişler çoğalınca ona özel bir diş fırçası almanız gerekecek.

Minik inciler görülmeye başladığında doktor randevusu için hazırlık yapsanız iyi olur. Bebeğinizin dişlerinde bir sorun var mı yok mu öğrenmek için kontrol ettirmenizde fayda var.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Kardeş Kıskançlığı Yapana Nasıl Davranmalı?

Çocuğunuzun yeni gelen bebeği kıskanmasını önlemenin yolları var. Şekerlemelerin, oyuncakların, alınan hediyelerin artık paylaşılmak zorunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir