Ana Sayfa / Psikoloji / Babalar gerçekten dokuz mu doğurur?

Babalar gerçekten dokuz mu doğurur?

Özellikle baba adaylarının mutlaka bilmeleri gereken bazı püf noktalarından bahsedeceğiz. Yakın zamanda baba olmaya hazırlanıyorsanız bu bilgiler işinize yarayabilir.

Sabah bulantıları sadece sabahları olmaz.

Sabah bulantıları gün boyunca, hatta geceleri bile olabilir. Birkaç ay sürebilir ya da 8,5 ay boyunca devam edebilir. Genellikle kadınların çoğunda ilk 14 hafta daha kolay geçer. Sonraki haftalarda eşiniz yardımınıza ihtiyaç duyabilir. Yardım paketine aşerdiğinde isteyecekleri de dahil tabii.

Doğum öncesi testlerde eşinize eşlik edin.

Hamile kadınlar sürüyle test ve taramadan geçer. Özellikle periyodik olarak bebeğin gelişiminin gözlenmesi için ultrason taramaları gergin anlara neden olabilir. Mümkünse onunla beraber gidin.

‘Baba olmaya hazır değilim!’

Paniklediyseniz, istediğiniz gibi bir baba olamayacağınızı düşünüyorsanız, hemen tüm babaların tam anlamıyla hazırlıksız çocuk sahibi olduğunu hatırlayın. Baba olmayı isteyenler bile paniğe kapılmıştır. Kendinizi bu konuda yine de kötü hissediyorsanız destek almayı deneyin.

Seks yapmak bebeğe zarar vermez.

Hamilelik süresince seks güvenli. Tabii doktorunuz ya da ebeniz bunun aksini söylemediği takdirde. Cinsel hayatınız elbette değişecek. Bazı kadınlar ve erkekler hamilelik sürecinde daha arzulu oluyor, bazılarıysa geçici bir süre için defteri kapatıyor. Seks yapmayı bırakan çiftlerdenseniz eşinize sarılmayı ihmal etmeyin. 

Planlanan doğum günü her zaman değişebilir.

Kadınların sadece %5’i planlanan günde doğum yapar. Hamileliğin son ayında doğumun her an olması mümkün. Bu dönemde cep telefonunuzun şarjına dikkat edin. Sarhoş olacak kadar çok alkol almayın. Hazırlıklı olun.

Arabanız varsa bebek koltuğu alın.

Bebeğinizin gelmesine az kaldı. Bebek koltuğu olmadan bebeğinizi arabaya bindirmeniz yasak. Bebek koltuğunu doğru biçimde, doğru yere taktığınızdan emin olun. İşte birkaç ipucu:

• Bebek koltuğunu, ön koltukta hava yastığı varsa, mutlaka arka koltuğa koyun.

• Koltuğu bağlarken bütün talimatlara uyduğunuzdan emin olun.

• Kemerinin bağını deneyin. Daha güvenli hissedeceksiniz.

• İkinci el araba koltuğu almayın. Olması gerektiği kadar güvenilir olmayabilir.

• Araba koltuğunu almak için son dakikayı beklemeyin.

Doğuma girmek zorunda değilsiniz.

Eşinizin orada olmanızı isteyip istemediği konusunda emin olun. Bazı eşler doğumda olmaktan dolayı gergin hissedebilir. Endişeleriniz varsa eşinizle ve ebeyle konu hakkında konuşun. Ebeyle konuşmak için doğum odasına gitmeyi beklemeyin. Bunu erkenden halledin.

Bebeği emzirmek harikadır.

Bebek emzirmeyi kendinize yakıştıramıyorsanız lütfen tekrar düşünün. Bebekler için anne sütü ideal besin. Anne sütü bebeği hastalıklardan korur. Bebeğin gelişimi için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri, hormonları içerir. Daima el altında olması da cabası. 

Annenin bebek emzirmeyi öğrenmesi biraz zaman alabilir. Desteğiniz gerekebilir. Anneler emzirdiklerinde çok susarlar. Su ve meyve suyu taşımaya hazır olun.

Kibar olun.

Bebeğiniz çok minik olabilir. Ona dokunduğunuzda zarar vermekten korkabilirsiniz. Kibar ve nazik davrandığınızda, bebeğinizin ihtiyaçlarınızı tanıdığınızda ikiniz için de sorun kalmayacak.

3 önemli sözcük

Epidural. Annenin doğum sancılarını hissetmesini engelleyen ve omuriliğine enjekte edilen bir anestezi yöntemi.

Epizyotomi. Normal doğum sırasında bebeğin kafasının daha rahat çıkması için vajinaya uygulanan kesi. Bebek dışarı çıkarken vajina kendiliğinden de yırtılabilir. Bunlar doğumdan sonra dikilir.

Sezaryen. Bebeğin rahimden cerrahi işlem yardımıyla alınması. Acil durum söz konusu olduğunda yapılabilir. Önceden sezaryen için planlama da yapılabilir. Hızlı bir işlem. Ancak annenin toparlanması için daha çok zaman gerekir. Örneğin anne 6 haftaya kadar araba kullanamaz.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Müzik ve kişilik ilişkili mi?

İnsanların dinlediği müziğe göre kişiliklerinin saptanabileceği üzerine yapılan yorumları duymuşsunuzdur. Acaba bu teorinin gerçeklik payı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir