Ana Sayfa / Evcil Hayvan / Asya Ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?

Asya Ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?

Asya ve Afrika filleri arasında birçok fark bulunmasına rağmen bu iki tür de aynı familyada yer alır. Fakat cinsleri farklıdır. Afrika fili ile aynı cins içerisinde yer alan Afrika orman filinin ( L. cyclotis) ayrı bir tür olması konusu ise bilim çevrelerinde halen tartışılmaktadır.

Asya filleri Elephas Maximus olarak adlandırılırken, Afrika filleri Loxodonta Africana olarak adlandırılır. Bu isimlendirme farkının temel sebebi bu filler arasındaki fiziksel farklardır. Asya ve Afrika filleri ağırlık, kafa şekli, kulak yapısı gibi fiziksel farklara sahiptir.

Asya Fili

Vücut Özellikleri

Yetişkin Afrika filleri 4 ton ile 7,5 ton arasında ağırlıklara sahiptir. Asya filleri ise 3 ton ile 6 ton arasında değişen bir ağırlığa ulaşabilir. Bu canlılar arasındaki bir diğer fark ise kafa şekilleridir. Afrika filleri daha büyük ve yuvarlak bir kafaya sahipken, Asya fillerinin kafasında iki kubbe şeklinde bir çıkıntı bulunur. Afrika fillerinin kulakları daha büyük olup boyna kadar ulaşır. Asya fillerinde ise kulaklar daha küçüktür. Bu hayvanlarda fildişleri de farklılık gösterir. Afrika fillerinin dişilerinde bile uzun fildişleri bulunurken, Asya fillerinin sadece erkeklerinde bulunan fildişleri Afrika filininkine göre daha küçüktür.

Afrika Fili

Hortum Yapısı

Afrika fillerinde hortum daha esnek ve halkalı iken Asya fillerin hortumları daha hantal bir yapıdadır. Hortumun uç kısmındaki parmak gibi uzantılar ayırt edici bir özelliktir. Afrika fillerinde iki adet parmağımsı uzantı bulunurken, Asya fillerinde tek bir uzantı bulunur. Filler hortumlarıyla ağır nesneleri kaldırabildikleri gibi gözlerini kaşımak gibi hassas işleri de yapabilir. Hortum bir fil için önemli bir organdır. Hortumlarıyla besinlerini ağızlarına götürürler. Ayrıca yetişkin bir Afrika fili hortumunda yaklaşık 10 litre su tutarak bunu ağzına doğru püskürtebilir. Hortumun bir başka işlevi ise fil topluluklarının arasında ses ile iletişim kurmakta rol oynamasıdır. Afrika filleri hortumlarını yukarı doğru kaldırarak ses çıkarırlar. Böylece birbirleri ile iletişime geçebilirler.

Beslenme Düzeni

Her ne kadar Asya ve Afrika filleri çok çeşitli bitkileri yeseler de, genellikle Asya filleri yeşil çayırları; Afrika filleri ise ağaç yapraklarını tercih eder.

 


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir