Ana Sayfa / Psikoloji / 5 buçuk okul için çok mu erken?

5 buçuk okul için çok mu erken?

Sizce de 5 buçuk okul için çok mu erken? Okul yaşı 5 buçuğa düştü, anneler artık daha heyecanlı ve endişeli. Aklınızdaki tüm okul sorularının cevabıysa bu yazıda. 

Yıllardır onu gözünüzden sakınıyorsunuz ama şimdi dış dünyaya açılma zamanı. Onu güzel arkadaşlıklardan başka şeyler de bekliyor: endişe, stres, mikroplar, bakteriler. Sizin de aklınızda binlerce soru var. Yaygın örneklere bakalım:

Okula başlayacağı için endişeli, ne yapabilirim?

O şimdi büyük bir değişim yaşayacak. Endişeli olması kadar normal bir şey yok. Endişesini geçirmek için son geceyi mi bekliyorsunuz? Yanlış. Sanki okul varmış gibi birkaç hafta öncesinden onun uyku saatlerini ayarlamakla başlayın. Böylece günlük rutini öğrenecek.

Bitmedi. Gideceği okul belli olduktan sonra onu okuluna ve sınıfına götürerek ortama alıştırabilirsiniz. Böylece ilk gün kendini gökten düşmüş gibi hissetmez. Hatta olanak varsa onu öğretmeniyle de tanıştırabilirsiniz.

Ya çocuğuma okulda hastalık bulaşırsa?

Şimdiye kadar ona gözünüz gibi baktınız. Ama artık evden ayrılma vakti. Okulda yüzlerce çocuk, onlarca öğretmen var. Böyle bir ortamda virüslerin, mikropların dolaşması kaçınılmaz. Bu nedenle  okula giden çocuklarda grip, nezle gibi hastalıklara sık rastlanıyor. Virüs bedene gözler, ağız ve burun yoluyla giriyor. Sınıftaki çocuklardan biri hapşırdığı zaman binlerce enfeksiyon taneciği etrafa yayılıyor.

Ona hastalık bulaşmaması için nasıl önlemler alabilirim?

Öncelikle onu eğitin. Teneffüsten sonra, yemekten önce ellerini yıkaması gerektiğini iyi bilmeli. Çünkü hastalıklardan korunmanın en etkili yolu elleri yıkamak. Onu evde ellerini yıkamaya alıştırırsanız okulda da hatırlayacaktır. Buna ek olarak çantasına bakterileri öldüren temizleme mendili veya jeli koyabilirsiniz. Ama bunların sağlığa zararlı olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

İyi hissetmiyorsa okula göndereyim mi?

Ateşi yüksekse, halsizse, öksürüyorsa, kusuyorsa hastalığı geçene dek okula göndermeyin. Çünkü hem iyileşme süreci uzar, hem de bu süreçte diğer çocuklara da hastalık bulaştırabilir. Çok hasta görünmüyorsa okula gönderebilirsiniz. Bu durumda öğretmenini  (varsa okul hemşiresini de) bilgilendirmelisiniz.

Çocuğum grip aşısı oldu, okuldaki diğer çocuklardan dolayı bağışıklığı azalır mı?

Hayır, azalmaz. Diğer çocuklar aşı olmasa bile sizin çocuğunuz aşı sayesinde enfeksiyonlardan korunacaktır.

Çocukları bakterilerden korumak için okul yönetimi bir şeyler yapıyor mu?

Okulda dersler kadar önemli bir şey varsa o da temizlik. Görüşmeye gittiğinizde yerlerin her gün silinip silinmediğini sorabilirsiniz. Özellikle de tuvaletlerin temizliği çok önemli.

Bunların yanında bir de aşılar var. Çocukların okulda hep birlikte olduğu aşıları ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Çocuğum için ne yapabilirim?

Onun sağlıklı bir okul hayatı geçirmesi çok önemli. Uygulayabileceğimiz rutin okul alışkanlıklarımız olmalı. Gelin bu konuda birkaç ipucu öğrenelim:
Sağlıklı bir beslenme çantası

Rengarenk meyveler beslenme çantasının sağlıklı olduğunun kanıtı. Mevsime göre elma, armut, portakal ya da meyve dilimlerinden oluşan kase tam bir sağlık deposu.

Su da vitamin kadar önemli. Çocuklar okulda koşturuyor, susuz kalıyor. Suluğundaki tüm suyu bitirmesini söyleyebilirsiniz. Beslenme çantasına kuru meyveler, süt ve yoğurt da girebilir.

Egzersiz beslenme kadar önemli

Bırakın koşsun, eğlensin. Hareket ediyorsa her şey yolunda demektir. Asıl hareket etmiyorsa endişelenmelisiniz. Çünkü egzersiz sağlıklı yaşamın anahtarı. O bir çocuk olduğu için bizim gibi egzersiz yapmasını bekleyemeyiz. Koşmak, oyun oynamak, beden eğitimi dersi… Hepsi onun için sağlıklı alışkanlıklar.

Stresle başa çıkmayı öğretin

O daha çocuk ne stresi diyeceksiniz. Onlar da bizim gibi üzülüyor, kafalarına takıyor. Öncelikle okul başlamadan önce onu uyku saatlerine alıştırın. Stresini sizinle paylaşması için cesaretlendirin. En önemlisi, okulda öğretmeninin her zaman yanında olacağına dair güvence verin.

Stresi yok eden en önemli şeylerden biri arkadaşlar. Okulun ilk günü hemen arkadaşlık kurması için biraz cesarete, biraz da yardımınıza ihtiyacı var. Arkadaş edinince her şey daha basitleşecek.

Sağlıklı alışkanlıklar

Sık sık ellerini yıkaması, soğuk havalarda hırkasını çıkarmaması, hasta olup okula gitmediğinde bile ödevlerini yapması gerektiğini öğretin. Bir de çantasının çok ağır olmaması önemli. Beli bükülsün kamburu çıksın istemiyorsanız çantanın ağırlığına dikkat etmelisiniz.


Tatile Gitme Planları Yapıyorsanız GÜZEL YERLER ÖNERİLERİni okumanızı tavsiye ederiz...
Bu arada başarılı ve girişimci kadın hikayelerini okumak isterseniz RENKLİ KADINLAR HİKAYELERİne bu linkten ulaşabilirsiniz.

Hakkında Bilenesoralim

Check Also

Hiperhidroz nedir?

Babalar gerçekten dokuz mu doğurur?

Özellikle baba adaylarının mutlaka bilmeleri gereken bazı püf noktalarından bahsedeceğiz. Yakın zamanda baba olmaya hazırlanıyorsanız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir